Pielęgnacja ciała w czasie ciąży

W czasie ciąży ciało kobiety ulega licznym zmianom, niestety nie zawsze na lepsze. Pojawiają się rozstępy, obrzęki, wypryski, swędzenie skóry czy krwawienie z dziąseł. Aby zmniejszyć te dolegliwości w III trymestrze ciąży, powinnaś dbać o siebie w wyjątkowy sposób już od pierwszych tygodni ciąży.

  • Cera u niektórych kobiet w czasie ciąży wręcz promienieje, inne zaś mają problem z trądzikiem, wypryskami, przesuszeniem lub przebarwieniami. Zmiany związane z cerą są skutkiem burzy hormonalnej, która zachodzi w organizmie kobiety podczas ciąży, przede wszystkim wzrost estrogenów. Jeżeli borykasz się z problemami tego typu, zwracaj szczególną uwagę na dobór kosmetyków. Wybieraj kremy zawierające składniki kojące i uspokajające skórę: wodę termalną, prowitaminę B5, pielęgnacyjne kompleksy roślinne, a krem na dzień – dodatkowo z filtrem przeciwsłonecznym.
  • Rozstępy mogą pojawić się już w pierwszych tygodniach ciąży, choć widoczne mogą być dopiero w drugim trymestrze. Występują w postaci niewielkich, różowych lub czerwonych pasemek najczęściej w okolicy ud, piersi, brzucha lub pośladków, które po porodzie często jaśnieją. Szacuje się, że z rozstępami na skórze boryka się aż 90% kobiet w ciąży, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka i pielęgnacja.

Aby uniknąć rozstępów, zadbaj o odpowiednią aktywność fizyczną oraz przestrzegaj odpowiedniej diety, bogatej w makro i mikroelementy, cynk, krzem oraz witaminę E. Rozstępom powinnaś zapobiegać jeszcze przed zajściem w ciążę, szczególnie, jeżeli z tym problemem borykała się Twoja siostra lub mama, ponieważ tendencje do pojawienia się rozstępów mogą być dziedziczne.

Co więc możesz zrobić? Zastosuj odpowiedni preparat, który nawilża i odżywia skórę. Poza tym podczas kąpieli możesz wykonać masaż szorstką szczoteczką lub gąbką, polewając skórę naprzemiennie raz ciepłym, raz zimnym strumieniem wody. Taki zabieg pobudza krążenie i świetnie ujędrnia skórę.

Pamiętaj jednak, aby w ostatnim trymestrze ciąży lub gdy ciąża jest zagrożona zrezygnować z takiego masażu, gdyż może on wywołać przedwczesny poród.

  • Obrzęki w czasie ciąży to naturalna przypadłość. Ich przyczyną są m. in. większa ilość krwi w organizmie kobiety, nieprawidłowa dieta, szybki przyrost masy ciała, jak również utrudniony odpływ krwi z nóg do serca z powodu ucisku ciężarnej macicy na żyły biodrowe. Niekorzystne jest przebywanie ciężarnej kobiety długo w jednej pozycji, stojącej lub siedzącej. Wzmożone obrzęki pojawiają się w okresie letnim, podczas upałów. Kilka dni po porodzie najczęściej wszystko wraca do normy. Obrzęki w okolicy kostek lub dłoni nie powinny niepokoić. Jeżeli natomiast pojawią się one na twarzy, brzuchu lub w górnej części nóg albo towarzyszy im podwyższone ciśnienie tętnicze krwi lub (i) białkomocz, jest to sygnał alarmowy i powinnaś koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Jak zatem radzić sobie z obrzękami w czasie ciąży? Stosuj odpowiednią dietę z ograniczoną zawartością soli, kontroluj przyrost masy ciała, pij dużo wody, aby poprawić filtrację nerek. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Do snu układaj się na lewym boku, a podczas siedzącej pracy rób co godzinę przerwy i przespaceruj się. Unikaj ciężkich prac, nie przebywaj długo na słońcu, a do chłodnych kąpieli dodawaj olejek lawendowy, rumiankowy, rozmarynowy lub herbaciany. Jeżeli po nocy obrzęki utrzymują się, skontaktuj się z lekarzem.

  • Swędząca, napięta i sucha skóra najczęściej pojawia się w III trymestrze ciąży, gdy brzuch osiąga już spore rozmiary. Warto zatem od początku ciąży dbać o odpowiednią pielęgnację, aby skóra była prawidłowo nawilżona i elastyczna.
  • Krwawiące dziąsła w czasie szczotkowania lub nitkowania to udręka prawie połowy kobiet w czasie ciąży. Odpowiedzialny jest za to progesteron oraz zwiększona ilość krwi przepływającej w żyłach ciężarnej kobiety. Punktem obowiązkowym już na etapie planowania ciąży powinna być zatem wizyta u stomatologa w celu wyeliminowania wszelkich stanów zapalnych, ponieważ ból dziąseł w czasie ciąży powoduje znaczny dyskomfort, a krwawienie z nich może być przyczyną infekcji.

Jak więc należycie dbać o higienę jamy ustnej w czasie ciąży? Pamiętaj, aby przynajmniej raz wybrać się do lekarza stomatologa na dokładny przegląd jamy ustnej. Do szczotkowania zębów używaj raczej miękkiej szczoteczki oraz dobrej pasty. Co najmniej dwa razy dziennie myj zęby oraz korzystaj z nici dentystycznych. Dbaj o odpowiednią dietę bogatą w produkty o dużej zawartości wapnia, natomiast unikaj słodyczy oraz produktów o dużej zawartości cukru.

  • Higiena intymna w trakcie ciąży jest bardzo ważna, ponieważ kobiety w tym czasie są szczególnie narażone na infekcje intymne, w tym także infekcje dróg moczowych. Pod wpływem działania hormonów ciążowych odczyn pH pochwy zmienia się z kwaśnego od 3,8 – 4,4 na pH bardziej zasadowe. PH powyżej 4,5 sprzyja namnażaniu się bakterii chorobotwórczych, a tym samym powstawaniu przewlekłych infekcji. Ryzyko intymnych infekcji bakteryjnych lub grzybiczych znacznie wzrasta, gdy kobieta ma cukrzycę, cukrzycę ciążową lub stosuje antybiotykoterapię. Dlatego w ciąży szczególnie powinnaś dbać o odpowiednią higienę okolic intymnych. Zwłaszcza w miesiącach letnich, gdy częściej korzystamy z basenów, publicznych natrysków, toalet, a wysoka temperatura sprzyja powstawaniu infekcji.

Jak zatem zminimalizować ryzyko? Myj okolice intymne co najmniej dwa razy dziennie lub częściej, jeżeli jest taka potrzeba, np. w miesiącach letnich. Do mycia używaj łagodnego środka przeznaczonego do higieny intymnej, najlepiej zawierającego kwas mlekowy. Do podmywania nie używaj gąbek ani myjek, gdyż są one siedliskiem bakterii. Po podmyciu się okolice intymne dokładnie osusz, najlepiej ręcznikiem jednorazowego użytku. Dobrze abyś miała przy sobie nawilżane chusteczki przeznaczone do higieny intymnej, ponieważ możesz ich użyć po każdorazowym skorzystaniu z toalety. Istotny jest dobór bielizny. Zrezygnuj ze stringów oraz fig ze sztucznych materiałów na rzecz bawełnianej bielizny. Ważna jest odpowiednia dieta bogata w składniki odżywcze, a eliminująca cukry, które stanowią pożywkę dla grzybów. W profilaktyce zakażeń pochwy rekomenduje się również sprawdzone preparaty probiotyczne, w skład których wchodzą dobroczynne, naturalne dla kobiety bakterie kwasu mlekowego.

Literatura: Dorota Ćwiek „Szkoła Rodzenia”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010