Jak wybrać maść ochronną

Jak wybrać maść ochronną dla niemowlaka?

Pielęgnacja skóry maleństwa to nie lada wyzwanie. Kluczem do sukcesu jest regularność oraz kompleksowa pielęgnacja. Na szczególną uwagę zasługuje strefa pieluszkowa – obszar wyjątkowo narażony na podrażnienia i odparzenia.

WSkóra maluszka w momencie przyjścia na świat jest niedojrzała. Musi zatem dojrzeć, by móc skutecznie go chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Do tego czasu potrzebuje pomocy odpowiednio dobranych produktów pielęgnacyjnych, które zapewnią jej kompleksową opiekę.

Dlaczego należy stosować maść ochronną przy każdym przewijaniu?

Przede wszystkim maść ochronna zapewnia mechaniczną ochronę przed tarciem, czy agresywnymi składnikami siku czy kupki. Przywraca także naturalną barierę ochronną oraz wspiera procesy regeneracyjne.

Skóra dziecka rozwija się wraz z jego wiekiem. Do 12 miesiąca życia jest najdelikatniejsza, przez co wymaga wyjątkowej troski i pielęgnacji. Skóra starszych dzieci nadal powinna być pielęgnowana, ale już w nieco inny sposób.

Jak wybrać maść ochronną?

Wybierając odpowiedni produkt dla swojego dziecka, kieruj się następującymi radami:

 1. Każdy preparat stosowany do pielęgnacji skóry niemowlęcia powinien mieć właściwości potwierdzone przez badania dermatologiczne.
 2. . Zwróć uwagę na składniki. Lanolina chroni skórę od zewnątrz, a prowitamina B5 (pantenol) znana jest z właściwości regeneracyjnych.
 3. Szukaj maści ochronnych, które nawilżają. Zarówno przesuszenie, jak i nadmierne nawodnienie skóry, sprzyjają rozwojowi podrażnień czy odparzeń.
 4. Sięgnij po maść o tzw. miękkiej konsystencji. Preparaty tego typu pielęgnują skórę oraz są łatwe do nakładania i usuwania. Specjalna formuła „woda w oleju” tworzy warstwę ochronną, która przepuszcza powietrze oraz zapobiega powstawaniu odparzeń.
 5. Opakowanie musi być wygodne w użytkowaniu. Po każdym użyciu produkt musi zostać szczelnie zamknięty. Inaczej wnikną do niego bakterie, które mogą dodatkowo podrażnić skórę.

  Bepanthen Baby EXTRA Maść Ochronna spełnia wszystkie wymogi bezpiecznej i skutecznej maści na odparzenia. Zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak otarcia od pieluszki. czy drażniące enzymy z kupki. Przyspiesza proces regeneracji skóry, dzięki połączeniu prowitaminy B5 z witaminą B3. Tworzy na skórze maluszka oddychającą warstwę ochronną, która jednocześnie chroni i nawilża skórę.

  Pamiętaj, że podstawowym źródłem informacji dotyczących pielęgnacji Twojego maleństwa powinien być dla Ciebie lekarz lub położna, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań, nie wahaj się prosić o poradę.

Zdejmowanie brudnej pieluchy

 1. Odepnij i zwiń rzepy pieluszki, ale jeszcze jej nie zdejmuj.
 2. Użyj pieluszki do wytarcia pozostałości kupki, a u chłopca przykryj prącie kawałkiem tkaniny.
 3. Chwytając dziecko za kostki delikatnie podnieś jego pupę i wysuń brudną pieluszkę, składając ją na pół.
 4. Zużytą pieluchę włóż do przygotowanego plastikowego woreczka.
 5. Za pomocą chusteczki nawilżanej lub zwilżonego wacika dokładnie oczyść pupę malucha z przodu, pamiętając, żeby u dziewczynek nie wprowadzić zanieczyszczeń do pochwy.
 6. Unieś pupę i umyj okolice odbytu i pośladki.

Zakładanie nowej pieluchy

 1. Posmaruj skórę maścią chroniącą przed odparzeniami, np. Bepanthen Baby Maść Ochronna lub Bepanthen Baby EXTRA Maść Ochronna.
 2. Wsuń spodnią część czystej pieluszki (część z rzepami) pod pupę malucha, a górną przełóż między nóżkami.
 3. Zapnij rzepy po obu stronach pieluszki, tak, żeby była dopasowana, ale nie uciskała skóry.
 4. Kieruj się wskazówkami producenta pieluszek.

O czym warto pamiętać

Nie ma dwóch identycznych niemowląt, więc nie martw się, jeśli twoja technika przewijania różni sie od opisanej.

 • Obecny w zawartości pieluszki amoniak może powodować podrażnienia i odparzenia, dlatego staraj się przewijać malucha natychmiast, gdy tylko zauważysz taką potrzebę.
 • U noworodków pielucha nigdy nie powinna zakrywać gojącego się kikuta pępowiny.
 • Aby uniknąć otarć i podrażnień, staraj się starannie wygładzać powierzchnię pieluchy mającą kontakt ze skórą dziecka.
 • U chłopców warto skierować prącie w dół, żeby mieć pewność, że mocz nie wydostanie się z pieluszki górą.

Bepanthen Baby EXTRA Maść Ochronna w ochronie skóry przed odparzeniami pieluszkowymi

5 sposobów na ochronę skóry dziecka:

1. Regularnie zmieniaj pieluszkę

Pieluszkę zmieniaj najlepiej mniej więcej co 2 godziny. Koniecznie po każdej kupce oraz po każdym siusiu, jeśli skóra już jest zaczerwieniona.

2. Myj dokładnie całą pupę przy każdej zmianie pieluszki

Jeśli pupa jest bardzo brudna, możesz ją zanurzyć w misce ciepłej wody z dodatkiem specjalnego płynu do kąpieli dla niemowląt o bardzo suchej skórze. Chusteczki do mycia skóry dzieci są czasami zbyt szorstkie dla maleństw ze skórą bolącą i nadwrażliwą. Spróbuj zamiast tego użyć wacika i ciepłej wody.

3. Pozwól skórze pobyć bez pieluszki

Podrażnionej skórze ulgę przynosi wietrzenie, dlatego warto pozwolić dziecku kilka razy dziennie poleżeć z gołymi pośladkami (np. podczas przewijania) i ubierać go w „oddychające” pieluchy i ubranka, najlepiej wykonane z bawełny.

4. Przy wprowadzaniu nowych pokarmów – częściej zmieniaj pieluszkę

Istotny wpływ na stan skóry mają także nowości w diecie, ponieważ zmieniają skład kupki i siku. Dlatego podczas rozszerzania jadłospisu dziecka należy jeszcze częściej zmieniać mu pieluszkę i wietrzyć pupę. Warto przy tym wiedzieć, że karmienie piersią obniża pH moczu i sprawia, że enzymy w kupce są mniej aktywne.

5. Używaj regularnie maści ochronnej Bepanthen

Konieczne jest stosowanie odpowiedniego preparatu zabezpieczającego skórę na pupie, takiego jak Bepanthen Baby EXTRA Maść Ochronna . Zapewnia one mechaniczną ochronę przed tarciem czy agresywnymi składnikami moczu i kupek oraz przywracają skórze naturalną barierę ochronną.

Do profilaktyki i codziennej pielęgnacji zapobiegającej podrażnieniom, używaj delikatnej maści stworzonej z myślą o wrażliwej skórze noworodków i niemowląt do 12. miesiąca życia – Bepanthen Baby EXTRA Maść Ochronna. Zawiera ona innowacyjną formułę chroniącą skórę Twojego maluszka przed enzymami trawiennymi zawartymi w kupce i siku. Jeśli Twoja pociecha skończyła roczek, sięgnij po Bepanthen Baby Maść Ochronną. W razie wystąpienia podrażnień, maść ochronna Bepanthen Baby wspiera procesy regeneracyjne przy odparzeniach pieluszkowych. Zawarta w nim prowitamina B5 skutecznie wspiera regenerację i naturalne procesy powstawania lipidów. Dodatkowo maść jest bezpieczna dla Twojego dziecka, gdyż nie zawiera konserwantów, ani innych potencjalnie szkodliwych elementów.

Bepanthen Bepanthen Baby<br />Extra - na odparzenia pieluszkowe

Bepanthen® Bepanthen Baby
Extra - na odparzenia pieluszkowe

EXTRA OCHRONA
Innowacyjna formuła neutralizująca działanie drażniących enzymów kupki Twojego maleństwa do stosowania przy każdej zmianie pieluszki.