Odparzenia pieluszkowe

Czym jest odparzenie pieluszkowe?

Zdarza się, że skóra dziecka w miejscach mających kontakt z pieluszką - na pośladkach, genitaliach, w pachwinach - jest zaczerwieniona, obrzmiała i podrażniona. Niemowlę jest bardziej niż zazwyczaj rozdrażnione, a przy przewijaniu odczuwa wyraźny dyskomfort. W trakcie oczyszczania lub pod wpływem dotyku odparzonej skóry może wiercić się lub płakać.

Nie jest to powód do paniki. Odparzenia pieluszkowe są bardzo powszechną dolegliwością okresu niemowlęcego i wcale nie muszą być spowodowane błędami w pielęgnacji. Nie martw się więc, że to twoja wina. Podrażnienia mają związek z naturalną wrażliwością skóry małego dziecka, a dzięki Bepanthen Baby Maść Ochronna regeneracja skóry jest stosunkowo łatwa.

Z myślą o Tobie dzięki współpracy z położnymi i lekarzami stworzyliśmy przewodnik o opiece nad Twoim Maleństwem Nareszcie Razem. Sprawdź i dowiedz się więcej.

Co powoduje odparzenia pieluszkowe?

Najczęstszą przyczyną odparzeń pieluszkowych jest długotrwały kontakt skóry dziecka z mokrą pieluchą lub bielizną. Drażniące substancje zawarte w moczu często powodują zaczerwienienie i pieczenie skóry. Jeśli skóra malucha dodatkowo narażona jest na działanie enzymów znajdujących się w kale i otarcia naskórka na skutek przesuwania się pieluchy, nietrudno o powstanie odparzenia.

Kolejnym czynnikiem potęgującym ryzyko podrażnień i odparzeń jest wilgotne i ciepłe środowisko panujące wewnątrz pieluchy. W takich warunkach uszkodzenia skóry są niemal nie do uniknięcia. Jeśli dojdzie do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej skóry, często pojawiają się wywołujące niepokój u rodziców zaczerwienienie i wysypka.

Zapobieganie odparzeniom pieluszkowym

Odparzenia pieluszkowe są bardzo częstą dolegliwością okresu niemowlęcego i zdarza się, że mimo starannej pielęgnacji i troski rodziców zwyczajnie nie da się ich uniknąć.

Można jednak stosować się do kilku zasad, które pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia odparzeń:

  • Często przewijaj dziecko, do mycia pupy używając czystej wody.

Przy każdej zmianie pieluchy stosuj preparat ochronny dla niemowląt, np. Bepanthen Baby EXTRA Maść Ochronna. U starszych dzieci (powyżej 12. miesiąca życia) w razie wystąpienia podrażnień stosuj Bepanthen Baby Maść Ochronną. Sprawdź jak właściwie dobrać preparat ochronny.

  • Codziennie wietrz skórę pupy dziecka, pozostawiając je na jakiś czas bez pieluszki.

Bepanthen Baby EXTRA Maść Ochronna w ochronie skóry przed odparzeniami pieluszkowymi

5 sposobów na ochronę skóry dziecka:

1. Regularnie zmieniaj pieluszkę

Pieluszkę zmieniaj najlepiej mniej więcej co 2 godziny. Koniecznie po każdej kupce oraz po każdym siusiu, jeśli skóra już jest zaczerwieniona.

2. Myj dokładnie całą pupę przy każdej zmianie pieluszki

Jeśli pupa jest bardzo brudna, możesz ją zanurzyć w misce ciepłej wody z dodatkiem specjalnego płynu do kąpieli dla niemowląt o bardzo suchej skórze. Chusteczki do mycia skóry dzieci są czasami zbyt szorstkie dla maleństw ze skórą bolącą i nadwrażliwą. Spróbuj zamiast tego użyć wacika i ciepłej wody.

3. Pozwól skórze pobyć bez pieluszki

Podrażnionej skórze ulgę przynosi wietrzenie, dlatego warto pozwolić dziecku kilka razy dziennie poleżeć z gołymi pośladkami (np. podczas przewijania) i ubierać go w „oddychające” pieluchy i ubranka, najlepiej wykonane z bawełny.

4. Przy wprowadzaniu nowych pokarmów – częściej zmieniaj pieluszkę

Istotny wpływ na stan skóry mają także nowości w diecie, ponieważ zmieniają skład kupki i siku. Dlatego podczas rozszerzania jadłospisu dziecka należy jeszcze częściej zmieniać mu pieluszkę i wietrzyć pupę. Warto przy tym wiedzieć, że karmienie piersią obniża pH moczu i sprawia, że enzymy w kupce są mniej aktywne.

5. Używaj regularnie maści ochronnej Bepanthen

Konieczne jest stosowanie odpowiedniego preparatu zabezpieczającego skórę na pupie, takiego jak Bepanthen Baby EXTRA Maść Ochronna . Zapewnia one mechaniczną ochronę przed tarciem czy agresywnymi składnikami moczu i kupek oraz przywracają skórze naturalną barierę ochronną.

Do profilaktyki i codziennej pielęgnacji zapobiegającej podrażnieniom, używaj delikatnej maści stworzonej z myślą o wrażliwej skórze noworodków i niemowląt do 12. miesiąca życia – Bepanthen Baby EXTRA Maść Ochronna. Zawiera ona innowacyjną formułę chroniącą skórę Twojego maluszka przed enzymami trawiennymi zawartymi w kupce i siku. Jeśli Twoja pociecha skończyła roczek, sięgnij po Bepanthen Baby Maść Ochronną. W razie wystąpienia podrażnień, maść ochronna Bepanthen Baby wspiera procesy regeneracyjne. Zawarta w nim prowitamina B5 skutecznie wspiera regenerację i naturalne procesy powstawania lipidów. Dodatkowo maść jest bezpieczna dla Twojego dziecka, gdyż nie zawiera konserwantów, ani innych potencjalnie szkodliwych elementów.