Pielęgnacja pupy maluszka

Co będzie ci potrzebne

Zanim zaczniesz, umyj i osusz ręce.

Przewijaj dziecko w ciepłym pomieszczeniu, na czystej, suchej powierzchni. Możesz użyć specjalnej maty do przewijania, ale równie dobrze sprawdzi się rozłożony na miękkim podłożu ręcznik lub tetrowa pieluszka.

W zasięgu ręki połóż:

 1. czyste pieluszki
 2. chusteczki nawilżane do mycia pupy lub waciki nasączone wodą
 3. plastikową torebkę
 4. preparat ochronny np. Baby Maść Ochronna lub Baby EXTRA Maść Ochronna

Sprawdź jak właściwie dobrać preparat ochronny.

Z myślą o Tobie dzięki współpracy z położnymi i lekarzami stworzyliśmy przewodnik o opiece nad Twoim Maleństwem Nareszcie Razem. Sprawdź i dowiedz się więcej.

Zdejmowanie brudnej pieluchy

 1. Odepnij i zwiń rzepy pieluszki, ale jeszcze jej nie zdejmuj.
 2. Użyj pieluszki do wytarcia pozostałości kupki, a u chłopca przykryj prącie kawałkiem tkaniny.
 3. Zakładając czystą pieluszkę, nie podnoś dziecka za nóżki, lecz wsuń dłoń pod jego pośladki i lekko je unieś.
 4. Zużytą pieluchę włóż do przygotowanego plastikowego woreczka.
 5. Za pomocą chusteczki nawilżanej lub zwilżonego wacika dokładnie oczyść pupę malucha z przodu, pamiętając, żeby u dziewczynek nie wprowadzić zanieczyszczeń do pochwy.
 6. Unieś pupę i umyj okolice odbytu i pośladki.

Zakładanie nowej pieluchy

 1. Posmaruj skórę maścią chroniącą przed odparzeniami, np. Bepanthen Baby Maść Ochronna lub Bepanthen Baby EXTRA Maść Ochronna.
 2. Wsuń spodnią część czystej pieluszki (część z rzepami) pod pupę malucha, a górną przełóż między nóżkami.
 3. Zapnij rzepy po obu stronach pieluszki, tak, żeby była dopasowana, ale nie uciskała skóry.
 4. Kieruj się wskazówkami producenta pieluszek.

O czym warto pamiętać

Nie ma dwóch identycznych niemowląt, więc nie martw się, jeśli twoja technika przewijania różni sie od opisanej.

 • Obecny w zawartości pieluszki amoniak może powodować podrażnienia i odparzenia, dlatego staraj się przewijać malucha natychmiast, gdy tylko zauważysz taką potrzebę.
 • U noworodków pielucha nigdy nie powinna zakrywać gojącego się kikuta pępowiny.
 • Aby uniknąć otarć i podrażnień, staraj się starannie wygładzać powierzchnię pieluchy mającą kontakt ze skórą dziecka.
 • U chłopców warto skierować prącie w dół, żeby mieć pewność, że mocz nie wydostanie się z pieluszki górą.

Bepanthen Baby EXTRA Maść Ochronna w ochronie skóry przed odparzeniami pieluszkowymi

5 sposobów na ochronę skóry dziecka:

1. Regularnie zmieniaj pieluszkę

Pieluszkę zmieniaj najlepiej mniej więcej co 2 godziny. Koniecznie po każdej kupce oraz po każdym siusiu, jeśli skóra już jest zaczerwieniona.

2. Myj dokładnie całą pupę przy każdej zmianie pieluszki

Jeśli pupa jest bardzo brudna, możesz ją zanurzyć w misce ciepłej wody z dodatkiem specjalnego płynu do kąpieli dla niemowląt o bardzo suchej skórze. Chusteczki do mycia skóry dzieci są czasami zbyt szorstkie dla maleństw ze skórą bolącą i nadwrażliwą. Spróbuj zamiast tego użyć wacika i ciepłej wody.

3. Pozwól skórze pobyć bez pieluszki

Podrażnionej skórze ulgę przynosi wietrzenie, dlatego warto pozwolić dziecku kilka razy dziennie poleżeć z gołymi pośladkami (np. podczas przewijania) i ubierać go w „oddychające” pieluchy i ubranka, najlepiej wykonane z bawełny.

4. Przy wprowadzaniu nowych pokarmów – częściej zmieniaj pieluszkę

Istotny wpływ na stan skóry mają także nowości w diecie, ponieważ zmieniają skład kupki i siku. Dlatego podczas rozszerzania jadłospisu dziecka należy jeszcze częściej zmieniać mu pieluszkę i wietrzyć pupę. Warto przy tym wiedzieć, że karmienie piersią obniża pH moczu i sprawia, że enzymy w kupce są mniej aktywne.

5. Używaj regularnie maści ochronnej Bepanthen

Konieczne jest stosowanie odpowiedniego preparatu zabezpieczającego skórę na pupie, takiego jak Bepanthen Baby EXTRA Maść Ochronna. Zapewnia one mechaniczną ochronę przed tarciem czy agresywnymi składnikami moczu i kupek oraz przywracają skórze naturalną barierę ochronną.

Do profilaktyki i codziennej pielęgnacji zapobiegającej podrażnieniom, używaj delikatnej maści stworzonej z myślą o wrażliwej skórze noworodków i niemowląt do 12. miesiąca życia – Bepanthen Baby EXTRA Maść Ochronna. Zawiera ona innowacyjną formułę chroniącą skórę Twojego maluszka przed enzymami trawiennymi zawartymi w kupce i siku. Jeśli Twoja pociecha skończyła roczek, sięgnij po Bepanthen Baby Maść Ochronną. W razie wystąpienia podrażnień, maść ochronna Bepanthen Baby wspiera procesy regeneracyjne przy odparzeniach pieluszkowych. Zawarta w nim prowitamina B5 skutecznie wspiera regenerację i naturalne procesy powstawania lipidów. Dodatkowo maść jest bezpieczna dla Twojego dziecka, gdyż nie zawiera konserwantów, ani innych potencjalnie szkodliwych elementów.