Pielęgnacja skóry po ekspozycji na słońce

Zapobieganie poparzeniom słonecznym

Większość z nas uwielbia przebywać na słońcu. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka poparzeń skóry, na jakie jesteśmy narażeni na skutek działania promieniowania UV. Długotrwała ekspozycja na działanie promieni słonecznych może powodować podrażnienia i stany zapalne skóry. Poziom ochrony przeciwsłonecznej musi być dostosowany do typu skóry, a aby uniknąć poparzeń słonecznych należy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Staraj się unikać przebywania w pełnym słońcu między 11:00 a 15:00, gdy jego działanie jest najsilniejsze.
  • Noś kapelusz i okulary przeciwsłoneczne oraz odzież chroniącą skórę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
  • Stosuj kremy ochronne z wysokim filtrem.

Dzieci i poparzenia słoneczne

Skóra dzieci jest bardziej wrażliwa niż skóra dorosłych, a co za tym idzie również bardziej podatna na powstawanie poparzeń słonecznych. Oto kilka praktycznych porad, które pomogą chronić skórę najmłodszych przed podrażnieniami spowodowanymi działaniem promieni słonecznych.

  • Dzieci powinny nosić kapelusz, odzież chroniącą przed działaniem promieni UV oraz okulary przeciwsłoneczne zatrzymujące 100% promieniowania UV.
  • Szczególnej ochrony wymaga skóra twarzy, ramion, pleców i stóp.
  • Należy chronić dzieci przed odwodnieniem, pilnując, żeby piły dużo wody lub rozcieńczonych soków owocowych.
  • Nie należy wystawiać niemowląt poniżej 1 roku życia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  • Odsłoniętą skórę niemowląt należy chronić preparatem ochronnym dla dzieci z filtrem SPF 50.

Objawy poparzenia słonecznego

Objawy poparzenia słonecznego różnią się w zależności od stopnia uszkodzeń skóry - od łagodnych po poważne. Najczęściej występujące objawy wskazujące na poparzenie słoneczne to zaczerwienienie i pieczenie skóry lub łuszczenie się naskórka. Poważnym poparzeniom słonecznym towarzyszy obrzęk skóry i powstawanie pęcherzy. Istotne znaczenie ma odpowiednio wczesne rozpoznanie objawów i podjęcie odpowiednich kroków. Skórę podrażnioną po kąpieli słonecznej można pielęgnować za pomocą kremów nawilżających, takich jak Bepanthen Derm Krem.

Pielęgnacja suchych i podrażnionych partii skóry

Bepanthen Derm Krem to nawilżający i wspierający regenerację emolient dla skóry suchej i skłonnej do podrażnień. Można go stosować także do pielęgnacji skóry po ekspozycji na słońce.

Bepanthen Bepanthen Derm Krem - na suchą, podrażnioną skórę

Bepanthen® Bepanthen Derm Krem - na suchą, podrażnioną skórę

Kosmetyk
Specjalistyczny krem do ciała do stosowania miejscowo.