Pielęgnacja skóry swędzącej i zaczerwienionej

Zdrowa skóra

W zdrowej skórze znajdują się prawidłowo wykształcone elementy naskórkowej bariery ochronnej:
- płaszcz lipidowy na powierzchni skóry
- spoiwo międzykomórkowe składające się w dużej mierze z ceramidów
- oraz składniki o właściwościach higroskopijnych (wiążących wodę)
Prawidłowa bariera skórna chroni przed nadmierną przeznaskórkową utratą wody (TEWL) oraz przed przenikaniem do organizmu egzogennych czynników drażniących (np. bakterii, wirusów). Skóra ładnie wygląda, nie łuszczy się i nie swędzi.

Dlaczego skóra swędzi

Podrażnienia skóry (np. w przebiegu egzemy, atopowego zapalenia skóry, skórnych reakcji alergicznych) mogą niszczyć elementy bariery ochronnej skóry, co powoduje utratę wody i uczucie swędzenia. Osłabiona bariera nie chroni przed przenikaniem substancji drażniących i alergenów, które wywołują odpowiedź układu odpornościowego, co dodatkowo nasila świąd. Drapanie się w odpowiedzi na odczuwane swędzenie powoduje dalsze uszkodzenia bariery. W ten sposób powstaje błędne koło – reakcja (drapanie) powoduje nasilenie przyczyny (dalsze uszkadzanie bariery ochronnej i nasilenie swędzenia). Skóra swędzi, jest zaczerwieniona i łuszczy się.

Działanie przeciwświądowe

Swędzenie skóry towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry, egzemie, czy skórnym reakcjom alergicznym wywołane jest przez uszkodzoną barierę ochronną skóry. Dostarczenie skórze składników odbudowujących barierę sprawia, że skóra przestaje swędzieć.

Bepanthen Sensiderm znosi świąd i zaczerwienienie

Bepanthen Sensiderm ma działanie przeciwświądowe. Specjalne lipidy LLT (technologia lipidów lamelarnych) zawarte w Bepanthen Sensiderm, charakteryzują się strukturą blaszkową, zbliżoną do naturalnie występujących lipidów międzykomórkowych w naskórku. Dzięki strukturze lamelarnej, lipidy LLT mogą się dokładnie wpasować w uszkodzoną barierę ochronną skóry i ją odbudować. Efektem jest zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody (TEWL) i zwiększenie nawilżenia skóry. Przywrócona zostaje zdolność skóry do ochrony organizmu przed czynnikami szkodliwymi. Dochodzi do złagodzenia świądu w przebiegu atopowego zapalenia skóry, egzemy lub skórnych reakcji alergicznych.