Pierwsza pomoc

Drodzy rodzice! Każdego dnia czuwacie nad Waszym maleństwem i dokładacie wszelkich starań, aby było szczęśliwe i bezpieczne. Jednak nawet pomimo najszczerszych starań rodziców o zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, czasem zdarzają się wypadki, a wtedy trzeba niezwłocznie udzielić niemowlęciu pierwszej pomocy.

Zachłyśnięcie się/zakrztuszenie ciałem obcym może mieć dla niemowlęcia bardzo poważne konsekwencje.

Zachłyśnięcie może prowadzić u niemowląt do wielu niebezpiecznych powikłań, takich jak zachłystowe zapalenie płuc, a gdy pomoc jest nieefektywna, grozi również niedotlenieniem. To ono może doprowadzić do uszkodzenia centralnego układu nerwowego. U niemowląt najczęściej dochodzi do zakrztuszenia w czasie karmienia, dlatego tak ważna jest prawidłowa pozycja podczas karmienia.

Nie wolno karmić dzieci, kiedy płaczą lub się śmieją. Pamiętaj również o dopasowaniu zabawek adekwatnie do wieku dziecka.

Gdy dziecko:

  1. nagle nie może złapać oddechu
  2. kaszle, ale nieefektywnie, czyli bezgłośnie, bez odkrztuszania
  3. sinieje na buzi

Natychmiast zacznij działać i wezwij pomoc. Jeśli będziesz wiedziała, jak w niebezpiecznej sytuacji udzielić maluszkowi pierwszej pomocy, prawdopodobnie skończy się tylko na strachu.

WAŻNE TELEFONY: 999 LUB 112

Pamiętaj, że podstawowym źródłem informacji dotyczących pielęgnacji Twojego maleństwa powinien być dla Ciebie lekarz lub położna , dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań nie wahaj się prosić o poradę.