Odparzenia pieluszkowe

Przyglądasz się z zachwytem swojemu nowonarodzonemu maleństwu. Jego skóra jest tak delikatna i miła w dotyku, że – podobnie jak wszystkie mamy na świecie – mogłabyś swojego maluszka tulić i głaskać w nieskończoność. Aby była w jak najlepszej kondycji, wymaga nie tylko czułości i delikatności, ale także odpowiedniej pielęgnacji i ochrony.

Skóra niemowlęcia jest dużo cieńsza od Twojej i ma wyższy poziom pH. W związku z tym jest szczególnie podatna na podrażnienia i infekcje. Dodatkowo musi sprostać sporym wyzwaniom, zwłaszcza skóra na pupie, która przez większość czasu poddana jest działaniu wilgotnego, ciepłego otoczenia wewnątrz pieluchy i regularnie ma bezpośredni kontakt z siusiu i kupką. Nic więc dziwnego, że pupa czasem staje się czerwona i piekąca.

Według statystyk, w ciągu pierwszego roku życia u ponad 50% niemowląt przynajmniej raz występuje odparzenie pieluszkowe o różnym stopniu nasilenia*. Na szczęście jest wiele sposobów pielęgnacji delikatnej skóry dziecka, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko wystąpienia odparzeń. Odparzenie pieluszkowe jest powodowane głównie przez kontakt delikatnej skóry niemowlęcia z drażniącymi substancjami, które występują w siusiu i kupce. Przy odparzeniu pieluszkowym skóra na pupie jest zaczerwieniona, swędzi i piecze. Pieluszka zatrzymująca dopływ powietrza i powodująca otarcia może dodatkowo potęgować nieprzyjemne objawy. Bolesność zwiększa się przy każdym bezpośrednim kontakcie z zawartością pieluszki, dlatego maluszek odczuwa coraz większy dyskomfort i może być rozdrażniony. Ale szybko możesz mu pomóc i zapobiegać podobnym podrażnieniom w przyszłości.

Jak pielęgnować?

 1. Jeśli skóra na pupie Twojego dziecka jest czerwona i piecze, nie obawiaj się, działając szybko załagodzisz podrażnienie, pomożesz skórze wyzdrowieć i zapobiegniesz rozwinięciu infekcji.
 2. Utrzymuj skórę maleństwa w czystości. Myj dokładnie całą pupę przy każdej zmianie pieluszki. Jeśli pupa jest bardzo brudna, możesz ją zanurzyć w misce ciepłej wody z dodatkiem specjalnego płynu do kąpieli dla niemowląt o bardzo suchej skórze.
 3. Troskliwie pielęgnuj skórę. Zastosuj maść o podwójnym działaniu, jak np. Bepanthen Baby Maść Ochronna. Tworzy ona na naskórku barierę chroniącą przed wilgocią i jednocześnie nawilża i wspomaga naturalne procesy regeneracyjne od wewnątrz.Zawarty w maści dekspantenol wspomaga regenerację skóry, dlatego warto stosować ją po każdej zmianie pieluszki, nawet wtedy, gdy pupa niemowlaka jest w dobrej kondycji.
 4. Bądź delikatna. Chusteczki do mycia skóry dzieci są czasami zbyt szorstkie dla maleństw z bolącą i nadwrażliwą skórą. Spróbuj zamiast tego użyć wacika i ciepłej wody.

Jak zapobiegać

 1. Często zmieniaj maluszkowi pieluszkę, by zminimalizować kontakt skóry z siusiu i kupką.
 2. Daj skórze szansę. Ubieraj maluszka w wygodne ubranka z przepuszczających powietrze materiałów.
 3. Używaj maści zapobiegającej odparzeniom. Posmaruj pupę maluszka cienką warstwą ochronnej maści (np. Bepanthen Baby Maść Ochronna) przy każdej zmianie pieluszki, szczególnie przed położeniem dziecka spać. Wzmocni ona naturalną barierę skórną i stworzy warstwę chroniącą skórę przed kontaktem z drażniącymi czynnikami.
 4. Poluzuj pieluszkę. Jednorazowe pieluszki mogą pomóc w utrzymaniu suchej skóry, ale upewnij się, że zakładasz je na tyle luźno, by umożliwiły cyrkulację powietrza.
 5. Daj skórze oddychać. Pozwól swojemu dziecku być bez pieluszki tak długo, jak to możliwe. Upewnij się, że w pokoju jest odpowiednia temperatura, a ręcznik lub specjalna podkładka zabezpiecza na wypadek jakichkolwiek „mokrych wpadek”.
 6. Jeśli używasz pieluszek tetrowych, pierz je w hipoalergicznych środkach do prania. Wybieraj najwyższą temperaturę prania.
 7. Pielęgnuj z rozwagą. Niektóre dostępne na rynku produkty zostały stworzone z myślą o leczeniu zainfekowanych odparzeń pieluszkowych. W rezultacie zawierają one składniki antyseptyczne, które nie są potrzebne do pielęgnacji zdrowej skóry dziecka. Dla codziennej pielęgnacji używaj delikatnej maści stworzonej z myślą o wrażliwej skórze dziecka, takiej jak Bepanthen Baby Maść Ochronna.
 8. Myj pupę dokładnie. Przy każdej zmianie pieluszki cała pupa powinna być starannie umyta i osuszona

Zdaniem wielu ekspertów najlepszym sposobem ochrony delikatnej skóry dziecka przed powstaniem odparzeń, jest stosowanie łagodnej maści przy każdej zmianie pieluszki.Pamiętaj również o tym, że w niektórych przypadkach niemowlę jest szczególnie narażone na wystąpienie odparzeń.

O pupę maluszka należy szczególnie zadbać:

 1. u dzieci przedwcześnie urodzonych
 2. podczas ząbkowania
 3. po szczepieniu lub gdy maluszek jest chory
 4. podczas kuracji antybiotykowej
 5. u niemowląt z wyjątkowo wrażliwą skórą
 6. w przypadku biegunki
 7. w przypadku zmiany diety, szczególnie w sytuacji przejścia z naturalnego pokarmu mamy na karmienie butelką

Chroń delikatną skórę swojego maleństwa przy każdej zmianie pieluszki. Odparzenia pieluszkowe mogą stać się przyczyną rozdrażnienia Twojego dziecka, ale także Twoich nieprzespanych nocy i frustracji. Na szczęście, przy pomocy odpowiedniej codziennej pielęgnacji, możesz skutecznie chronić skórę maluszka i zapobiegać powstawaniu odparzeń

Pamiętaj, że podstawowym źródłem informacji dotyczących pielęgnacji Twojego maleństwa powinien być dla Ciebie lekarz lub położna, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań, nie wahaj się prosić o poradę.

* Krafchik B.R. Eczematous disorders. Chapter 14. In: Eichenfield LF, Frieden IJ, Esterly NB, editors. Textbook of Neonatal Dermatology 2001. Pennsylvania: WB Saunders Company, 2001: 241-258