Woda morska do nosa - oczyszczanie noska dzieci

Rola nosa

Nos pełni niezmiernie ważne funkcje u każdego człowieka. Jest początkiem układu oddechowego i jednocześnie pełni rolę narządu zmysłu powonienia. Błona śluzowa nosa i rzęski, które się tam znajdują pełnią rolę „filtra”, który zatrzymuje zanieczyszczenia, zapobiegając ich dostawaniu się do płuc. Tym samym pomagają one zapobiec powstawaniu różnego rodzaju infekcji. Naturalnym sposobem oczyszczenia jamy nosowej jest kichanie. Mechanizm ten pomaga usunąć nadmiar nagromadzonej w nosie wydzieliny. Nos odpowiedzialny jest również za rezonans głosu (nadaje mu odpowiedniej barwy).1,2

Dlaczego higiena nosa niemowląt i małych dzieci jest tak ważna?

Codzienna higiena nosa jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji niemowląt i małych dzieci, mającym wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie1. Utrudniony proces oddychania może również wpływać na łatwość przyjmowania pokarmu zarówno w przypadku karmienia piersią, jak i butelką.3,4

Warto więc podkreślić, że oczyszczenie nosa u dziecka jest niezbędne każdego dnia. Śluz stale utrzymuje się w przewodach nosowych i wymaga regularnego usuwania. W momencie, gdy czynność ta zostanie pominięta może on ulegać nagromadzeniu, zasychać i utrudniać maluszkowi oddychanie.1,2 W związku z tym należy przyzwyczajać dziecko do regularnego oczyszczania i nawilżania nosa już od pierwszego dnia życia.

Higiena nosa to nie tylko pielęgnacja, ale również oczyszczanie w trakcie choroby. Błona śluzowa nosa może ulegać zmianie z różnych przyczyn, takich jak: katar, zbyt suche powietrze w centralnie ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, wysokie temperatury czy duża wilgotność powietrza. Dodatkowo, może być podrażniana przez alergeny (kurz i pyłki), dym papierosów, chlor oraz spaliny. Obrzęk błony śluzowej może utrudnić oddychanie, wywołując u dziecka płacz, rozdrażnienie oraz zły humor.

Zatkany nos u dziecka może prowadzić do zaburzeń łaknienia oraz snu, a także do różnego rodzaju infekcji. Dodatkowo, nieprawidłowa higiena nosa może doprowadzić do tzw. sapki niemowlęcia. Sapka niemowlęcia to utrudnione oddychanie na skutek obrzęku śluzówki oraz niedrożności nosa.4,6,7

Czy wiesz, że…?

Pomieszczenie, w którym znajduje się Twoje dziecko, powinno mieć odpowiednią temperaturę i wilgotność, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do prawidłowego oddychania. Za optymalną wilgotność powietrza uznaje się 40-60%. Niższa wilgotność może powodować suchość nosa oraz dysfunkcje aparatu śluzowo-rzęskowego.5

Co powinna obejmować codzienna pielęgnacja nosa niemowląt i małych dzieci?

Higiena nosa niemowlęcia i małego dziecka polega na jego regularnym oczyszczaniu oraz na nawilżaniu błon śluzowych. Dziecko od pierwszych dni życia wymaga dużej uwagi ze strony swoich rodziców. Pielęgnacja dziecka nie powinna być procesem trudnym, lecz przyjemnym zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Podstawowe zasady higieny nosa to1,4,8:

 1. Przebywanie dziecka w pomieszczeniach o odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza.
 2. Obserwacja oddechu dziecka w trakcie karmienia piersią lub butelką.
 3. Unikanie dużych skupisk ludzi, np. zatłoczonego centrum handlowego w okresie jesienno-zimowym.
 4. Do momentu, kiedy maluszek nie nauczy się samodzielnie wydmuchiwać noska, należy mu w tym pomagać. Szczególnie przy infekcji z katarem nos należy oczyszczać często po to, aby wydzielina nie spływała do gardła.

Sposoby na zatkany nos u dziecka1,8

 1. Sól fizjologiczna – pozwala usunąć zaschniętą wydzielinę, a zatem pomaga oczyścić nos i zapobiec uczuciu zapchanego nosa.
 2. Woda morska – pomaga usunąć wydzielinę z nosa i nawilża jego śluzówkę, dodatkowo dostarczając minerały. Woda morska do nosa najczęściej dostępna jest w postaci sprayu. Jest ona łatwiejsza i wygodniejsza w użyciu niż sól fizjologiczna i dodatkowo dociera ona dużo głębiej do nosa.
  Oczyszczenie nosa powinniśmy rozpocząć od użycia soli fizjologicznej lub wody morskiej. Jeżeli to nie będzie efektywne, warto wtedy sięgnąć po inne rozwiązania jak na przykład:
 3. Gruszka kauczukowa – usuwa ona wydzielinę z nosa za pomocą wytworzonego podciśnienia, ale niestety przy dużej sile ssania może dojść do uszkodzenia błony śluzowej.
 4. Aspirator z filtrem – umożliwia odsysanie przez rodzica wydzieliny z nosa dziecka, przy pomocy siły jego płuc z użyciem aspiratora z filtrem. Niestety, nawet pomimo stosowania różnych filtrów, rodzic może mieć kontakt z bakteriami i wirusami podczas tego zabiegu.

Woda morska hipertoniczna a izotoniczna 

Jak już wcześniej zostało wspomniane, woda morska jest niezastąpionym środkiem do czyszczenia nosa. Co powoduje, że jest ona tak efektywna?

W każdej wodzie morskiej znajduje się chlorek sodu (NaCl), z różnym stężeniem w zależności od rodzaju roztworu. Dodatkowo, woda morska zawiera liczne sole mineralne oraz pierwiastki śladowe. Sól morska występuje w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego.

Roztwory izotoniczne wody morskiej to roztwory, w których stężenie soli jest fizjologiczne, a więc takie same jak w komórkach naszego organizmu. Stężenie soli w takim roztworze jest znacznie mniejsze niż w przypadku roztworu hipertonicznego, dlatego sprawdza się on znakomicie we wszystkich grupach wiekowych jako produkt pomocny w nawilżaniu i oczyszczaniu nosa. Izotoniczny roztwór wody morskiej, ze względu na to, że jest bardzo delikatny, polecany jest do walki z katarem. Po jego aplikacji i odczekaniu chwili, rodzicom jest dużo łatwiej odciągnąć z nosa dziecka zalegającą wydzielinę za pomocą aspiratora.

W porównaniu z roztworem izotonicznym, roztwór hipertoniczny to roztwór, który ma wyższe stężenie od płynów ustrojowych. Sól zawarta w tym roztworze rozrzedza gęstą wydzielinę nosa i przynosi ulgę śluzówce nosa. Hipertoniczna woda morska „wyciąga” wodę z błony śluzowej nosa, zmniejszając tym samym jej obrzęk. Roztwór ten umożliwia efektywne oczyszczenie nosa i jego udrażnianie. Co za tym idzie, jest on stosowany w przebiegu bardziej zaawansowanych infekcji, gdy katar jest bardzo uporczywy i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Wyniki badań wskazują, że stosowanie roztworów izotonicznych i hipertonicznych do udrażniania nosa u dziecka jest bezpieczne oraz efektywne. Ponadto udowodniono, że są one przez dzieci dobrze tolerowane.9,10

Czym jest dekspantenol?

Dekspantenol (prekursor kwasu pantotenowego, inaczej wit. B5) to związek, który odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu nabłonka, przez wpływ na jego metabolizm komórkowy. Jest on aktywny biologicznie, co oznacza, że jest w stanie przejść przez barierę warstwy rogowej (najbardziej zewnętrza warstwa naskórka). Po wniknięciu przez skórę metabolizowany jest on do formy aktywnej, czyli kwasu d-pantotenowego. Dekspantenol jest dużo trwalszy od formy aktywnej związku i dużo lepiej wchłania się przez skórę, co umożliwia osiągnięcie wyższego stężenia, a zatem lepsze działanie. Ponadto badania wykazały, że dekspantenol jest dobrze tolerowany i stwarza minimalne ryzyko podrażnienia lub uczulenia.9

Jak dekspantenol może pomóc w zachowaniu codziennej higieny nosa?

Zarówno dekspantenol, jak i kwas pantotenowy są silnie higroskopijne i mają bardzo dobre właściwości nawilżające. Dekspantenol zmniejsza suchość nabłonka, zapewnia długotrwałe nawilżenie błony śluzowej nosa i wspomaga procesy jej regeneracji. Pomaga to zachować naturalne właściwości obronne skóry. Dodatkowo pełni on rolę humektantu, co oznacza, że wiąże wodę i hamuje jej odparowywanie, zmniejszając tzw. transepidermalną utratę wody (ang. TEWL – transepidermal water loss). Dzięki właściwościom higroskopijnym zapewnia on optymalne warunki do naturalnej regeneracji skóry.10,11,12

Dlaczego warto wybrać produkt Bepanthen® Baby Woda Morska w sprayu?13

Unikalne połączenie dwóch składników - izotoniczny roztwór soli morskiej + dekspantenol

Bepanthen® Baby Woda Morska do nosa to unikalne połączenie izotonicznego roztworu soli morskiej i dekspantenolu. Zawarta w produkcie woda morska łagodnie pielęgnuje i nawilża błonę śluzową nosa, podczas gdy dekspantenol wspomaga jej procesy regeneracyjne. Produkt ze względu na optymalne połączenie dwóch składników znajduje szerokie zastosowanie w procesie higieny nosa u niemowląt i małych dzieci. Może on być stosowany od pierwszych dni życia w celu:

 • Codziennego nawilżania błony śluzowej nosa.
 • Oczyszczania błony śluzowej nosa z alergenów, zanieczyszczeń mechanicznych i chemicznych.
 • Przygotowania i oczyszczenia nosa przed aplikacją innych leków.
 • Ułatwienia ewakuacji gęstej wydzieliny śluzowej w stanach chorobowych – udrożnienia „zatkanego nosa”.
   

Bepanthen® Baby Woda Morska do nosa dla dzieci – zalety produktu: 

 • Unikalne połączenie izotonicznego roztworu soli morskiej i dekspantenolu.
 • Można używać 6 miesięcy od otwarcia.
 • Do stosowania od pierwszych dni życia.
 • Brak konserwantów.
 • Brak gazów nośnych (łagodna aplikacja).

Właściwości - podsumowanie  

Bepanthen Baby Woda Morska Spray do nosa: Nawilża, pielęgnuje i udrażnia nos
 • Woda morska łagodnie oczyszcza śluzówkę nosa.
 • Dekspantenol chroni przed utratą wilgoci i pokrywa błonę śluzową nosa cieniutką warstwą, dzięki czemu tkanka ta może regenerować się w naturalny sposób.
 • Zapewnia długotrwałe nawilżenie błony śluzowej nosa, co zapewnia zachowanie jej naturalnych właściwości obronnych.
 • Stosowany w ramach leczenia uzupełniającego przeziębień i kataru siennego.
 • Podczas przeziębienia powoduje upłynnienie wydzielanego śluzu i oczyszczenie nosa.
 • Chroni przed wysuszeniem nosa w wyniku oddziaływania suchego powietrza w centralnie ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, dymu czy kurzu.

Jak należy stosować produkt Bepanthen® Baby Woda Morska do nosa?13

Przed pierwszym użyciem należy zdjąć nasadkę ochronną i wciskać nasadkę w dół tyle razy, aż nastąpi pierwsze rozpylenie produktu.

U dorosłych i dzieci w wieku od 2 lat, należy stosować produkt kilka razy dziennie po 1-2 rozpylenia do każdego otworu nosowego. Natomiast u niemowląt i dzieci do 2 lat wystarcza po jednym rozpyleniu do każdego otworu nosowego.

Ze względów higienicznych aplikator donosowy należy po użyciu wytrzeć i pozostawić suchy. Nałożyć ponownie nasadkę ochronną. W przypadku równoczesnego leczenia innym aerozolem do nosa produkt Bepanthen® Baby Woda Morska należy zastosować jako pierwszy. Dodatkowo, w celu niedopuszczenia do przenoszenia czynników chorobotwórczych, każda butelka powinna być stosowana wyłącznie przez jedną osobę.

BIBLIOGRAFIA

1 Dr Marie-Claude Quintal, Dr Marianne.Imprimerie du CHU Sainte-Justine. Nasal hygiene. 2018 V2.

2 Hummel T, Whitcroft K, Andrews P, et al. Position paper on olfactory dysfunction. Rhinology. 2017.

3 Moss ML. The veloepiglottic sphincter and obligate nose breathing in the neonate. The Journal of Pediatrics. 1965;67(2):330–335.

4 Marie Trabalon,, Benoist Schaal, It Takes a Mouth to Eat and a Nose to Breathe: Abnormal Oral Respiration Affects Neonates' Oral Competence and Systemic Adaptation, International Journal of Pediatrics, 2012: 207605.

5 Sale CS. Humidification to reduce respiratory illnesses in nursery school children. South Med J. 1972 Jul;65(7):882–885

6 Teoh TG, Fox GP, Matthews TG. Snuffles in infants--infection or autonomic dysfunction. 1992 Feb;161(2):44-5.

7 Szamborski R. Katar- etiologia i skuteczne leczenie. Farmacja Polska. 2009, 65 (10), 273-274.

8 WP parenting. (2019). Czyszczenie noska niemowlaka - pielęgnacja, przyrządy. [online] Dostępny w: https://parenting.pl/czyszczenie-noska-niemowlaka [Dostęp 13 Aug. 2019].

9 Dichapong, K., Kachorn, S. et al. Hypertonic Saline Versus Isotonic Saline Nasal Irrigation: Systematic Review and Meta-analysis, 32(4): 269-279

10 Chirico G, Quartarone G, Mallefet P. Nasal congestion in infants and children: a literature review on efficacy and safety of non-pharmacological treatments. Minerva Pediatr. 2014 Dec;66(6):549-57.

11 Kehrl W, Sonnemann U. Laryngorhinootologie. Dexpanthenol nasal spray as an effective therapeutic principle for treatment of rhinitis sicca anterior 1998 Sep;77(9):506-12

12 Mösges, R., Shah-Hosseini, K., Hucke, HP. et al. Dexpanthenol: An Overview of its Contribution to Symptom Relief in Acute Rhinitis Treated with Decongestant Nasal Sprays, Adv Ther (2017) 34: 1850.

13 Ulotka dołączona do opakowania Bepanthen® Baby Woda Morska

Image