Rubbing cream onto eczema sufferer's hand

5 zabiegów, które pomogą maluszkowi z AZS

5 zabiegów, które pomogą maluszkowi z AZS

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, która potrafi znacząco utrudnić życie niemowlęcia i małego dziecka. Podstawowy objaw, jakim jest przesuszenie skóry i idący za nim uciążliwy świąd może zakłócać sen, prowadzi do stresu i uporczywego drapania, które może przerodzić się w trudny do zwalczenia nawyk.

Dlatego AZS wymusza na chorych specjalny tryb życia. Na skutek nieprawidłowego metabolizmu lipidów naskórka, skóra jest pozbawiona naturalnej bariery ochronnej. Stąd często jest przesuszona i wymaga odpowiedniego traktowania.

Kąpiel

Odpowiednia kąpiel może stanowić wielką ulgę dla małych pacjentów chorych na AZS. Dzięki działaniu nawilżającemu, a także przez spłukiwanie alerganów i substancji drażniących przynoszą one bardzo dobre efekty. Aby przyniosła oczekiwane efekty, należy jednak przestrzegać kilku istotnych reguł.

Temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ludzkiego ciała, choć nieco niższa – około 30-36 stopni Celsjusza. Sama kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, ponieważ przebywanie w wodzie dłużej niż 5-10 minut może prowadzić do wysuszania skóry. W czasie takiej pielęgnacji nie należy używać mydeł i żeli z substancjami zapachowymi. Zalecane jest używanie specjalnych środków myjących dla alergików. Pod koniec kąpieli warto dodać do wody emulsję, która pomoże utrzymać elastyczność skóry. Podczas osuszania ciała dziecka należy unikać tarcia i być jak najdelikatniejszym.

Po kąpieli skórę dziecka należy posmarować kremami nawilżającymi. Ich efekt będzie się utrzymywał około 6 godzin.

Środki przeciwświądowe

Najszybszym sposobem na ograniczenie świądu jest stosowanie specjalnych środków zawierających mentol, kamforę lub mocznik. Ich stosowanie powoduje spadek temperatury ciała i powoduje uczucie natychmiastowej ulgi. Z uwagi na możliwość podrażnienia, powinny być stosowane za zgodą lekarza. Mocznik to naturalny składnik organizmu, który nie wywołuje reakcji alergicznych. Stosowany w niewielkim stężeniu nie jest drażniący i ma działanie nawilżające.

Wilgotne opatrunki

Prostym sposobem na przyniesienie ulgi maluchowi cierpiącemu na AZS jest stosowanie wilgotnych opatrunków. Ich podstawowym celem jest chłodzenie skóry przez odparowywanie wody, a przez to zmniejszenie uczucia swędzenia.

Podczas stosowania wilgotnych opatrunków zwiększa się także nawilżanie skóry, która staje się bardziej miękka i lepiej przyjmuje leki. Opatrunek stanowi też naturalną przeszkodę ograniczającą drapanie swędzących miejsc.

Warto pamiętać, że ta metoda nie powinna być stosowana stale, bowiem może prowadzić do wystąpienia objawów ubocznych. Używanie mokrych opatrunków warto skonsultować z lekarzem.

Leki antyhistaminowe i sterydy

U większości dzieci choroba zanika najpóźniej pod koniec okresu dojrzewania. W tym czasie występują okresy, kiedy jest ona niemal nieodczuwalna, a są też fazy jej zaostrzenia. Wtedy stosuje się leczenie specjalistyczne zależne od wieku dziecka i stanu jego skóry. Jeśli dokuczliwe jest tylko swędzenie, zalecane są głównie leki przeciwhistaminowe. Jeśli zmiany skórne są ostre, konieczne może być miejscowe podanie sterydów, które złagodzą stan zapalny.

Odpowiednia dieta

Jeśli twoje dziecko choruje na AZS, spożywanie niektórych produktów (np. nabiału, jajek, czekolady) może powodować zaostrzenie objawów. Dlatego warto skonsultować się z alergologiem i ustalić, co dziecko powinno jeść, a czego unikać. Lekarz może zadecydować o wprowadzeniu diety eliminacyjnej, dzięki której możesz zaobserwować, na które produkty dziecko reaguje najgorzej. Oczywiście to proces, który trwa, i nie przyniesie natychmiastowej poprawy. Warto jednak o nim pamiętać, ponieważ dzięki przestrzeganiu odpowiedniej (niekoniecznie bardzo restrykcyjnej) diety objawy AZS mogą być mniej dokuczliwe.

BIBLIOGRAFIA

„Atopowe zapalenie skóry. Poradnik dla rodziców” praca zbiorowa pod redakcją Ryszarda Kurzawy

„Dieta w chorobach skóry” pod redakcją Waldemara Placka