Rubbing cream onto eczema sufferer's hand

AZS u dzieci

AZS u dzieci

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest chorobą występującą w każdym wieku, choć zdecydowanie najczęściej notuje się ją u niemowląt i dzieci. Według szacunków organizacji zdrowotnych na świecie na AZS choruje około 20% dzieci i od 1% do 3% osób dorosłych. Jest to schorzenie uznawane za jeden z najpoważniejszych problemów dermatologiczno-alergicznych.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się przed szóstym miesiącem życia dziecka, a u większości chorujących przed ukończeniem pierwszego roku. Według analiz lekarskich dzieci, u których wystąpiło AZS, w 90 proc. przypadków zachorowały przed piątym rokiem życia. Choroba ta występuje znacznie częściej u dziewczynek, jednak to chłopcy przechodzą ją znacznie ciężej.

Objawy AZS

Od czasu zidentyfikowania choroby w latach 80. XX wieku udało się wypracować dokładną metodę rozpoznania jej występowania. Objawów może być wiele: rumień, grudki wysiękowe i pęcherzyki na skórze, którym towarzyszy bardzo intensywny świąd i pieczenie. Przewlekłe objawy choroby obejmują powstawanie na skórze strupków, a także intensywne złuszczanie przesuszonej skóry.

To właśnie suchość skóry jest pierwszym sygnałem alarmowym, wskazującym na możliwość wystąpienia tego schorzenia. Wśród pozostałych, typowych objawów występowania AZS wymienia się nawracające zakażenia skóry, wypryski na rękach i stopach, zacienienie wokół oczu, łupież biały, silne swędzenie po spoceniu, a także nietolerancje pokarmów czy wełny. Czynnikiem, który nasila objawy chorobowe jest również stres. Uważa się, że choroba może być dziedziczna.

Czy AZS jest zakaźne?

Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną. Nie ma ryzyka zachorowania nawet przy bliskim kontakcie z osobą chorą. Dlatego, jeśli niemowlę lub dziecko cierpi na to schorzenie nie trzeba stosować w domu specjalnych środków ostrożności, ani ograniczać kontaktów z innymi dziećmi czy dorosłymi.

Sposoby zapobiegania występowaniu AZS

Jeżeli w rodzinie występowały przypadki tego schorzenia już na wczesnym etapie niemowlęctwa warto stosować środki zapobiegawcze. Lekarze zalecają jak najdłuższe karmienie naturalne. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegawczych.

Warto ograniczyć występowanie alergenów pochodzących od zwierząt oraz roztoczy. Nie należy też narażać dziecka na występowanie dymu tytoniowego.

Jak przynieść ulgę choremu?

Głównym i najbardziej uciążliwym objawem AZS jest świąd. Aby uniknąć jego występowania warto stosować profilaktykę. Czynniki wywołujące AZS są różnorodne. Osoby, u których stwierdzono występowanie tej jednostki chorobowej powinny unikać przegrzewania organizmu i pocenia, a więc nadmiernego wysiłku fizycznego, przebywania w gorących pomieszczeniach, a czasem nawet jedzenia ostrych potraw. Małe dzieci powinny być ubierane „na cebulkę”, aby ograniczyć przegrzewanie i pocenie prowadzące do występowania swędzenia.

Jeżeli wybieramy się z niemowlęciem lub dzieckiem na basen, powinniśmy unikać tych z silnie chlorowaną wodą i skierować się raczej do zbiorników z naturalnie czystą wodą lub z wodą ozonowaną.

Należy unikać odzieży wełnianej, a także mniej delikatnych tkanin, które mogą podrażniać skórę. Również pranie powinno odbywać się w środkach przeznaczonych dla alergików czy przy użyciu płatków mydlanych. Konieczne jest dokładne płukanie tkanin i unikanie stosowania wybielaczy i środków zapachowych.

Równie ważna jest odpowiednia temperatura pomieszczeń. Uważa się, że idealne jest utrzymywanie temperatury na poziomie 18-20 stopni Celsjusza i wilgotności 70-80 proc. Pomieszczenia, gdzie przebywa chory powinny być czyste i pozbawione dymu papierosowego. W miastach, warto stosować nawilżacze lub oczyszczacze powietrza, bowiem również smog może być przyczyną podrażniania skóry osoby cierpiącej na AZS. Jeśli to możliwe, warto też ograniczyć stres, który prowadzi do nasilenia objawów choroby.

BIBLIOGRAFIA

„Atopowe zapalenie skóry. Poradnik dla rodziców” praca zbiorowa pod redakcją Ryszarda Kurzawy

„Dieta w chorobach skóry” pod redakcją Waldemara Placka