Rubbing cream onto eczema sufferer's hand

Egzema

Egzema

Czerwone grudki wykwitają na skórze nagle. Mnożą się, rozlewają, pieką i swędzą. Egzema, inaczej wyprysk atopowy (atopowe zapalenie skóry), oznacza stan zapalny skóry, który rozwija się najczęściej w wyniku kontaktu z konkretnym alergenem1.

Atopowe zapalenie skóry – egzema
Atopowe zapalenie skóry (AZS) – inaczej egzema lub wyprysk atopowy – to przewlekła choroba zapalna skóry1,2. Schorzenie to wymaga odpowiedniego leczenia w okresach zaostrzenia (występowania zmian skórnych), stosowania właściwych metod zapobiegających objawom oraz odpowiedniej pielęgnacji przez cały okres trwania choroby1–3.

Czynniki genetyczne, środowiskowe i inne
Przyczyny AZS są złożone. W rozwoju schorzenia uczestniczą zarówno czynniki genetyczne (szacuje się, że średnio w 80%), jak i immunologiczne oraz środowiskowe, ale zawsze atopowemu zapaleniu skóry będzie towarzyszył defekt naskórka2,3. Tak więc AZS rozwija się u osób z predyspozycjami genetycznymi, ale do pojawienia się symptomów konieczna jest obecność konkretnych czynników środowiskowych, np. spożycie pokarmu będącego źródłem alergenów wywołujących objawy skórne1,2,4. Dlatego tak ważna jest znajomość przyczyn wystąpienia zmian skórnych i ich unikanie. Warto pamiętać, że karmienie piersią przez przynajmniej 3 pierwsze miesiące życia niemowlęcia obniża ryzyko rozwoju atopowego zapalenia skóry u dziecka, zwłaszcza wtedy, jeśli ktoś w rodzinie był dotknięty egzemą5.

Rozpoznanie nie jest łatwe
Diagnostyka atopowego zapalenia skóry nie zawsze jest prosta. Wczesne sygnały wskazujące na możliwość występowania egzemy to charakterystyczne zmiany skórne – grudki, rumień, pęcherzyki rozmieszczone u dzieci na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach. Innym typowym objawem jest nasilony świąd skóry, który prowokuje intensywne drapanie. Zmiany widoczne na naskórku pojawiają się nawet do 24–48 godzin po kontakcie ze źródłem alergenu6,7. Zmiany te mogą się zlewać ze sobą, ale zawsze są odgraniczone od obszarów niezmienionych zapalnie. Choroba zawsze cechuje się nasiloną suchością skóry1,6.
Jeśli zaobserwujesz u siebie, lub swojego dziecka, którykolwiek z wymienionych objawów, zwróć się o pomoc do internisty lub pediatry, a najlepiej lekarza specjalisty (dermatologa, alergologa)1,6. Nie należy samodzielnie łagodzić objawów lub podejmować prób ich leczenia bez konsultacji lekarskiej, ponieważ może to nasilić zmiany zapalne6. Jednocześnie pamiętaj, że zarówno na etapie leczenia, jak i profilaktyki bardzo wiele zależy od Ciebie i Twojej wiedzy na temat choroby, czynników ją wywołujących lub nasilających objawy oraz metod zapobiegania i pielęgnacji skóry w trakcie terapii zaleconej przez specjalistę2.

Piśmiennictwo

1. Świerczyńska-Krępa M.: Atopowe zapalenie skóry. Medycyna Praktyczna. https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory. Dostęp: 2017. 10.02.

2. Nowicki R. i wsp. Atopowe zapalenie skóry – aktualne wytyczne terapeutyczne. Stanowisko ekspertów Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Sekcji Alergologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Lekarz POZ 2015; 1: 39-50.

3. Lyons JJ. i wsp. Atopic Dermatitis in Children: Clinical Features, Pathophysiology and Treatment. Immunology and allergy clinics of North America 2015; 35: 161–183.

4. Brucka-Stempkowska A. i wsp. Atopowe zapalenie skóry – diagnostyka różnicowa zmian chorobowych. Alergia Astma Immunologia 2009; 14: 223-229.

5. Gdalevich M. i wsp. A systematic review and meta-analysis of prospective studies. Journal of the American Academy od Dermatology 2001; 45: 520–527.

6. Janerowicz D., Alergiczny wyprysk kontaktowy u dzieci. Medycyna Praktyczna. https://pediatria.mp.pl/choroby/skora/67190,alergiczny-wyprysk-kontaktowy-u-dzieci; Dostęp: 2017.10.02.

7. Saeki H. Management of Atopic Dermatitis in Japan. Journal Of Nippon Medical School 2017; 84: 2–11.

8. Giam YC. i wsp. A review on the role of moisturizers for atopic dermatitis. Asia Pacific Allergy 2016; 6: 120–128.

9. Eichenfield LF. i wsp. Guidelines of care for the management of atopic dermatitis: Part 1: Diagnosis and assessment of atopic dermatitis. Journal of the American Academy of Dermatology 2014; 70: 338–351.

10. Atopowe.pl. Wykład dr Ireny Grzesiak. Wrocław, 28 października 2005. https://www.atopowe.pl/atopedia/Wyk%C5%82ad_dr_Ireny_Grzesiak/ Dostęp: 2017.10.16.

L.PL.MKT.10.2017.5729