Baby lying on a bed

Opieka nad dzieckiem

Wydałaś na świat swojego maluszka i ciągle zakochujesz się w nim na nowo. Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o jego delikatną skórę.

Odparzenia pieluszkowe

Odparzenia pieluszkowe mogą pojawić się w dowolnym momencie podczas okresu pieluszkowego. Twojego dziecka. Większość dzieci  doświadcza odparzeń pieluszkowych w tym okresie-  i jest to bardzo częste, ale większość przypadków da się szybko załagodzić przy odpowiedniej pielęgnacji.

Objawy

Dowiedz się więcej o objawach odparzenia pieluszkowego.

Więcej informacji

Leczenie

Sprawdź co robić, gdy na skórze maluszka pojawiają się zmiany zapalne.

Więcej informacji

Zapobieganie

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, by pomóc zapobiegać odparzeniom pieluszkowym, dowiedz się więcej tutaj.

Więcej informacji

Chłopiec czy dziewczynka

Okolica narządów płciowych niemowlęcia wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa. Toaletę miejsc intymnych należy wykonywać nie tylko podczas kąpieli, ale najlepiej przy każdorazowej zmianie pieluszki.

Dowiedz się więcej

Ciemieniucha niemowlęcia

Ciemieniucha to grube żółte łuski powstałe na skórze maluszka w efekcie nadmiernego działania gruczołów łojowych dziecka. Ciemieniucha na głowie dziecka nie daje żadnych dolegliwości poza tym, że utrudnia skórze oddychanie. Warto jednak zadbać o kondycję główki maluszka.

Dowiedz się więcej

Czy ząbkowanie może wywołać pieluszkowe zapalenie skóry?

Okres ząbkowania, który często następuje około szóstego miesiąca życia, jest trudny zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. W tym okresie dziecko bywa nie w humorze, łatwo się irytuje i pojawiają się u niego pewne drobne objawy, które powszechnie tłumaczy się ząbkowaniem.

Dowiedz się więcej

Formalności po porodzie

Twój Maluszek jest już na świecie. Zaczyna się dla Was bardzo intensywny czas. Jednak pomiędzy karmieniem, zmianą pieluszek i pielęgnacją dziecka, trzeba znaleźć czas na załatwienie kilku ważnych spraw urzędowych.

Dowiedz się więcej

Jak kąpać niemowlę?

Kąpiel jest podstawowym elementem pielęgnacji dziecka. Aby była ona przyjemna zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców, dowiedz się jak przygotować się do pierwszego spotkania z wodą.

Dowiedz się więcej

Jak odciągać,przechowywać i rozmrażać mleko matki

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka zarówno zdrowego, jak i chorego. Karmienie piersią ma również znaczenie w tworzeniu i podtrzymywaniu więzi między matką a nowo narodzonym dzieckiem. Jeżeli nie jest jednak możliwe karmienie dziecka wprost z piersi, powinno się dołożyć starań, aby utrzymać laktację i dostarczyć dziecku ściągnięty pokarm, który przy zachowaniu poniższych standardów nadal pozostaje optymalnym pożywieniem dla noworodka, niemowlęcia, jak i małego dziecka.

Dowiedz się więcej

Jak wybrać miejsce do porodu?

Na pewno nieraz myślałaś o tym, jak będzie wyglądał poród Twojego dziecka. To naprawdę ważne wydarzenie – warto więc włożyć trochę wysiłku w jego zaplanowanie. Spróbuj robić to metodycznie, kilka miesięcy wcześniej. Zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze i co da Ci poczucie bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej

Kikut pępowinowy

Zanim zajmiesz się pielęgnacją pępowiny swojego maleństwa, sprawdź, czy postępujesz według najnowszych zaleceń WHO (World Health Organization)* oraz PTN (Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego), które zmieniły się w 2010 roku.

Dowiedz się więcej

Kolka u niemowlęcia

Kolka jelitowa objawia się napadowym niepokojem dziecka i trudnym do opanowania płaczem – dziecko nerwowo kopie nóżkami, a brzuszek jest silnie wzdęty. Sprawdź jak sobie z nią radzić

Dowiedz się więcej

Najczęstsze dolegliwości ciążowe

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. W jej organizmie zachodzi wiele zmian będących odpowiedzią na potrzeby rozwijającego się płodu. Zmiany te mogą wpływać na samopoczucie kobiety i wywołać niegroźne, ale uciążliwe dolegliwości. Zobacz jak możemy sobie z nimi poradzi

Dowiedz się więcej

Odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie

Odparzenia pieluszkowe to jedna z najczęściej występujących chorób zapalnych skóry wieku dziecięcego. Tarcie poduszki, a także wilgotne i ciepłe środowisko pod nią panujące sprawiają,

Dowiedz się więcej

Opieka położnej środowiskowej

Dobra położna to nie tylko wsparcie medyczne, ale także psychologiczne. Każda kobieta może skorzystać z rad doświadczonej położnej nie tylko w okresie połogu.

Dowiedz się więcej

Pielęgnacja brodawek - Problemy w czasie karmienia i laktacji

Sprawdź co certyfikowany doradca laktacyjny radzi na pierwsze mleczne rozterki.

Dowiedz się więcej

Pielęgnacja ciała w czasie ciąży

Ciało kobiety w czasie ciąży zmienia się diametralne. Sprawdź jak dbac o ciało aby pozostało wodbrej kondycji w tym wyjątkowym okresie jakim jest ciąża.

Dowiedz się więcej

Pielęgnacja noska, uszu i jamy ustnej

Pielęgnacja dziecka nie powinna być procesem trudnym, lecz przyjemnym zarówno dla maleństwa, jak i jego rodziców. Ważne jest jednak, aby w trakcie wszystkich czynności przestrzegać kilku ważnych zasad, które pomogą Wam w prawidłowym ich wykonaniu.

Dowiedz się więcej

Pierwsza pomoc

Dowiedz się jak udzielić pierwszej pomocy niemowlęciu

Dowiedz się więcej

Pierwsze kroki w przewijaniu

Pierwsze przewijanie Maleństwa to stres dla was obojga. Zobacz jak sprawnie i z uśmiechem przewijać maluszka.

Dowiedz się więcej

Pierwszy kontakt

Optymalna z punktu widzenia rodzącego się dziecka jest sytuacja, kiedy może ono łagodnie przejść z brzuszka w ramiona matki. Dziecko słyszy nadal bicie jej serca, czuje jej ciepło. W ten sposób minimalizuje się jego stres związany z porodem.

Dowiedz się więcej

Plan opieki prenatalnej - badania w ciąży

Zapoznaj się ze standardami postępowania oraz procedury medyczne przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży.

Dowiedz się więcej

Plan porodu

Niewiele mamy tak ważnych chwil w naszym życiu, jak czas porodu. Kobiety zazwyczaj lubią planować. Wcześniej planujemy sobie nasz ślub, miesiąc miodowy, urlop czy wymarzone wakacje. Tak więc, kiedy zbliża się czas porodu zastanawiamy się, jak będzie on wyglądał. Ułóż swój plan porodu.

Dowiedz się więcej

Poród

Akcja porodowa to zadanie, do którego Mama i jej dziecko przygotowywali się przez dziewięć miesięcy. Może to nie być łatwe ani dla niej, ani tym bardziej dla jej maluszka. Natura jednak wyposażyła ich we wszystko, aby przeżyć to wydarzenie w jak najbardziej pozytywny sposób.

Dowiedz się więcej

Połóg– wyzwania w pierwszym tygodniu z maleństwem

Wraz z zakończeniem porodu rozpoczyna się połóg – okres, w którym cofają się zmiany związane z ciążą i porodem. Trwa on od 6 do 8 tygodni. Jakie zmiany zachodzą w połogu w twoim organizmie?

Dowiedz się więcej

Przepis na zdrowie, czyli dieta kobiety w czasie ciąży

Zdrowa, zbilansowana i urozmaicona dieta jest jednym z podstawowych czynników zapewniających prawidłowy przebieg ciąży. Odpowiednie żywienie pomoże utrzymać kobiecie dobrą formę i samopoczucie

Dowiedz się więcej

Ruch to zdrowie czyli

Ruch to zdrowie czyli pozytywny wpływ aktywności fizycznej w czasie ciąży

Dowiedz się więcej

Wygodne i naturalne pozycje karmienia piersią - Bepanthen

Do każdej mamy należy decyzja co do sposobu karmienia swojego dziecka. Wybierz pozycję optymalną dla siebie pozycję karmienia.

Dowiedz się więcej

Wyprawka do szpitala

Sprawdź co najlepiej zapakować do wyprawki do szpitala

Dowiedz się więcej