Baby lying on a bed

Chłopiec czy dziewczynka

Chłopiec czy dziewczynka, czyli jak pielęgnować okolice płciowe niemowlęcia

Autorka rozdziału: mgr Ewa Kamińska
Specjalista pielęgniarstwa położniczego i neonatologicznego

Okolica narządów płciowych niemowlęcia wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa. Toaletę miejsc intymnych należy wykonywać nie tylko podczas kąpieli, ale najlepiej przy każdorazowej zmianie pieluszki. U dziewczynek szparę sromową przemywa się delikatnie wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie w kierunku od przodu ku tyłowi, nigdy nie wracając wacikiem, aby nie przenosić bakterii z odbytu. U noworodków płci żeńskiej pomiędzy wargami sromowymi możesz zauważyć niewielką ilość wydzieliny lub śluzu, nawet z domieszką krwi. Pamiętaj, że jest to wydzielina fizjologiczna i w żadnym wypadku nie należy jej wymywać. Ponieważ skóra pośladków jest bardzo delikatna i wrażliwa, po każdorazowym umyciu natłuść skórę maścią, taką jak np. Bepanthen® Baby Extra.

Bepanthen® Baby Extra

Usuń zwilżonym w ciepłej wodzie wacikiem resztki moczu oraz kału w okolicy pieluszki do wysokości pępka.

Bepanthen® Baby Extra

Następnie kolejnym wacikiem wymyj fałdki skóry na udach oraz pachwinach.

Bepanthen® Baby Extra

Unieś nóżki dziecka ku górze, trzymając palec pomiędzy kostkami stóp, i umyj wargi sromowe w kierunku od góry ku tyłowi, nigdy odwrotnie. Pamiętaj, aby nie wymywać niczego ze środka.

Bepanthen® Baby Extra

Świeżym wacikiem umyj pośladki, uda oraz okolice odbytu.

Bepanthen® Baby Extra

Świeżo umytą pupę dziecka dokładnie osusz, pamiętając o tym, aby jej zbyt mocno nie pocierać. Możesz pozostawić maluszka na chwilę z odsłoniętymi pośladkami, co zapewni jego skórze większy dopływ świeżego powietrza.

Bepanthen® Baby Extra

Przed założeniem czystej pieluszki pupę dziecka dokładnie posmaruj maścią, taką jak np. Bepanthen® Baby Extra, pamiętając o pachwinach, aby zabezpieczyć ją przed powstaniem pieluszkowego zapalenia skóry.

U większości chłopców podczas okresu niemowlęcego napletek nie daje się odwieść, ponieważ jest on sklejony z żołędzią. Nie należy go zsuwać na siłę ani też robić tego podczas kąpieli. Należy jednak wymyć dokładnie skórę pod penisem oraz workiem mosznowym, a później dokładnie ją osuszyć. Ponieważ skóra pośladków jest bardzo delikatna i wrażliwa, po każdorazowym umyciu natłuść skórę maścią, taką jak np. Bepanthen® Baby Extra.

Bepanthen® Baby Extra

Ponieważ chłopcom w czasie przewijania często zdarza się oddać mocz, odpinając pieluszkę, rób to delikatnie, zabezpieczając cały czas krocze dziecka.

Bepanthen® Baby Extra

Następnie rozłóż pieluchę, zamoczonym w ciepłej wodzie wacikiem usuń ze skóry dziecka resztkę moczu oraz kału do wysokości pępka.

Bepanthen® Baby Extra

Świeżym wacikiem dokładnie wymyj wszystkie fałdki na udach oraz w pobliżu genitaliów.

Bepanthen® Baby Extra

Pamiętaj, aby dokładnie wymyć skórę pod genitaliami, podtrzymując w tym czasie jądra.

Bepanthen® Baby Extra

Na końcu świeżym wacikiem wymyj jądra, zwłaszcza pod prąciem, ponieważ w tym miejscu często gromadzą się resztki moczu i kału.

Bepanthen® Baby Extra

Następnie umyj prącie, nie ściągając zbytnio skórki.

Bepanthen® Baby Extra

Unieś nogi dziecka, trzymając palec między kostkami stóp. Umyj odbytnicę i pośladki, a także tylne powierzchnie ud.

Bepanthen® Baby Extra

Po zakończeniu toalety pupę maluszka dokładnie osusz i pozostaw na chwilę, aby skóra miała dostęp świeżego powietrza.

Bepanthen® Baby Extra

Przed założeniem czystej pieluszki pupę dziecka posmaruj dokładnie maścią, taką jak np. Bepanthen® Baby Extra, pamiętając także o pachwinach, aby zabezpieczyć ją przed powstaniem pieluszkowego zapalenia skóry.

L.PL.MKT.03.2019.7165