Baby lying on a bed

Kolka u niemowlęcia

Kolka u niemowlęcia

Autorka rozdziału: mgr fizjoterapii Izabela Strzelec-Polewka

Kolka jelitowa objawia się napadowym niepokojem dziecka i trudnym do opanowania płaczem – dziecko nerwowo kopie nóżkami, a brzuszek jest silnie wzdęty. Najczęściej występuje do 3-4 miesiąca życia dziecka, czasami dłużej. Za jej przyczynę uważa się nagromadzenie gazów w jelitach, zaburzenia motoryki przewodu jelitowego, alergię i/lub nieprawidłową technikę karmienia dziecka. Jedną z metod zapobiegania kolce jelitowej bądź radzenia sobie z już zaistniałym jej atakiem jest masaż. Możesz masować dziecko profilaktycznie 2 razy dziennie przez około 10-15 minut, co najmniej godzinę po posiłku. W pomieszczeniu, w którym masujesz, musi być ciepło. Przed przystąpieniem do masażu umyj ręce, przygotuj oliwkę i połóż dziecko na kocyku. W trakcie masażu ważna jest obserwacja dziecka – jeżeli mimo masażu jest coraz bardziej zdenerwowane, wyrywa się i daje znać, że nie chce być masowane, należy przerwać masaż. Pamiętaj, że kolka może trwać nawet kilka godzin i jest to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, który często czuje się bezradny. Alternatywą dla masażu jest noszenie dziecka w pozycji na brzuszku, ciepłe okłady z pieluszki lub ciepła kąpiel.

Kolka u niemowlęcia

Całymi dłońmi delikatnie głaszcz boki ciała dziecka z góry od pach do dołu ku biodrom. Ruchy te powtórz kilka razy.

Kolka u niemowlęcia

Opuszkami kciuków delikatnie masuj powłoki brzuszne dziecka tuż pod łukami żebrowymi (ku dolnym żebrom).

Kolka u niemowlęcia

Pamiętaj, że masaż musi być delikatny, aby rozluźnił powłoki brzuszne.

Kolka u niemowlęcia

Masując lewą dłonią, prawą przełóż dziecku między nogi tak, by przedramię uniosło jego lewą nóżkę, a Twoja prawa dłoń delikatnie ujęła bioderko dziecka i ugięła nóżkę (może to być trudne, jeżeli dziecko mocno kopie, wtedy pozwól mu na to, a w przerwach spróbuj tym chwytem pomasować powłoki brzuszne pod łukami żebrowymi z obu stron).

Kolka u niemowlęcia

Połóż swoją dłoń na dłoni i opuszkami palców głaszcz delikatnie okolice brzuszka wokół pępka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Powtórz ten ruch kilka razy, pamiętaj, aby nie uciskać powłok brzusznych zbyt mocno.

Kolka u niemowlęcia

Opuszkami palców obu dłoni zataczaj maleńkie kółeczka na powłokach brzusznych wokół pępka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Powtórz te ruchy kilka razy. Kierunek masażu ma za zadanie wypchnąć gazy z jelit.

Kolka u niemowlęcia

Palcami obu dłoni uchwyć fałdkę skóry nad pępkiem i bardzo delikatnie ją ugnieć, a następnie rozluźnij, powtarzaj te chwyty na fałdkach wokół pępka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masaż musi być delikatny, bo ma za zadanie rozluźnić brzuszek.

Kolka u niemowlęcia

Nasadą jednej dłoni głaszcz brzuszek w okolicy pępka zgodnie z ruchem wskazówek zegara, drugą dłonią podtrzymaj obie ugięte w kolankach nóżki dziecka w górze. Powtórz te ruchy kilka razy.

Kolka u niemowlęcia

W trakcie masażu można rozluźnić spięty brzuszek jeszcze w inny sposób. Uchwyć nóżki dziecka za łydki, przyciągnij kolana do brzuszka i potrzymaj je przez kilka sekund. Powtórz ten ruch kilka razy.

Kolka u niemowlęcia

Na koniec powtórz głaszczący ruch od pach w kierunku bioder dziecka.

Warto, by masaż stał się Waszym rytuałem, możecie sobie na niego wybrać stałą porę dnia tak, by dziecko szybko przywykło do tej przyjemności. Masując dziecko, poświęcasz mu swój czas i uwagę, nawiązujesz więź z dzieckiem i okazujesz czułość, której dziecko bardzo potrzebuje.

L.PL.MKT.03.2019.7165