Baby lying on a bed

Pielęgnacja noska, uszu i jamy ustnej

Pielęgnacja noska, uszu i jamy ustnej

Twojego Maleństwa

Autorka rozdziału: mgr Ewa Kamińska
Specjalista pielęgniarstwa położniczego i neonatologicznego

Dziecko w okresie noworodkowym oraz niemowlęcym wymaga dużej uwagi i troski ze strony swoich rodziców. Pielęgnacja dziecka nie powinna być procesem trudnym, lecz przyjemnym zarówno dla maleństwa, jak i jego rodziców. Ważne jest jednak, aby w trakcie wszystkich czynności przestrzegać kilku ważnych zasad, które pomogą Wam w prawidłowym ich wykonaniu. Pamiętaj, aby w trakcie toalety dziecka nie wykonywać gwałtownych ruchów. Bądź delikatna, uśmiechaj się, mów do swojego maleństwa. Dziecko, widząc zadowoloną mamę, także będzie szczęśliwe. Do dokładnej pielęgnacji dziecka oprócz kąpieli zaliczamy również toaletę noska, oczu, uszu oraz jamy ustnej.

Pielęgnacja noska
Pielęgnacja nosa u niemowląt jest bardzo ważna, ponieważ dziecko mające zatkany nosek może być niespokojne oraz marudne. Utrudnia to również ssanie zarówno piersi, jak i butelki. Dlatego trzeba dbać o to, aby dziecko swobodnie oddychało. W tym celu użyj roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej. Aby usunąć zalegającą w nosie wydzielinę, zastosuj specjalnie przeznaczony do tego aspirator.

Nose care

Weź do ręki cienki patyczek higieniczny i zamocz go w 0,9% roztworze soli fizjologicznej lub innym preparacie przeznaczonym do tego celu. Włóż patyczek do noska maleństwa i delikatnie nim przekręć. Czynności tej nie wykonuj suchym patyczkiem, aby nie uszkodzić śluzówek.

Nose care

Jeżeli w nosku Twojego dziecka zauważysz nadmiar wydzieliny, usuń ją przeznaczonym do tego aspiratorem. Następnie ułóż maluszka w pozycji na brzuszku, co ułatwi mu wydmuchanie zalegającej wydzieliny.

Układaj często dziecko na brzuszku. W tej pozycji nosek znacznie lepiej będzie się sam oczyszczał, co ułatwi Twojemu dziecku oddychanie.

Nose care

Dla oczyszczenia noska twojego maleństwa możesz użyć również oczyszczonej wody morskiej przeznaczonej dla dzieci np. Afrin® PureSeaTM Baby.

Pielęgnacja noska, uszu i jamy ustnej Twojego Maleństwa

Pielęgnacja oczu
Codzienna pielęgnacja oczu niemowlęcia jest niezbędna, aby nie doszło do zapalenia spojówek. Do toalety oczu używaj wacika zamoczonego w przegotowanej wodzie lub roztworze 0,9% soli fizjologicznej dostępnej w aptece bez recepty.

Eye care

Umyj ręce, weź do ręki wacik kosmetyczny, zamocz go w przegotowanej wodzie lub w roztworze soli fizjologicznej.

Eye care

Jednym zdecydowanym ruchem przemyj oczko, od zewnętrznego do wewnętrznego kącika (czyli od uszka w kierunku noska). Następnie weź czysty wacik i powtórz tę samą czynność, myjąc drugie oczko. Do mycia nie używaj naparu z rumianku, ponieważ wykazuje on działanie alergizujące.

Pielęgnacja uszu
Pielęgnacja uszu nadal budzi wśród rodziców kontrowersje dotyczące postępowania z gromadzącą się w zewnętrznych przewodach słuchowych woskowiną. Lekarze co do tego są jednomyślni i twierdzą, że wkładanie dziecku czegokolwiek do ucha jest nie tylko zbędne, ale także niebezpieczne. Z zalegającej woskowiny uszy oczyszczają się same. Każdy rodzic natomiast może umyć małżowinę uszną swojego maluszka.

Ear care

Umyj ręce, weź czysty wacik kosmetyczny, zamocz go w ciepłej wodzie i dokładnie odciśnij z nadmiaru wody. Następnie odciśniętym wacikiem umyj delikatnie małżowinę uszną oraz okolice za uszami.

Pielęgnacja jamy ustnej
Higiena jamy ustnej u noworodka jest bardzo ważna już od pierwszych dni życia dziecka, ponieważ zapobiega powstawaniu pleśniawki, a w późniejszym wieku próchnicy zębów. Toaletę jamy ustnej wykonuj za pomocą nawiniętego na palec gazika zamoczonego w przegotowanej wodzie, ścierając resztki pokarmu kolejno z języka, policzków od wewnątrz, dziąseł oraz podniebienia.

Mount care

Umyj ręce. Na palec wskazujący nawiń dokładnie jałowy gazik tak, aby na wierzchu nie wystawały żadne nitki, następnie zamocz palec z nawiniętym gazikiem w przegotowanej wodzie i zetrzyj nim resztki pokarmu kolejno z języka, policzków od wewnątrz, podniebienia oraz dziąseł. Toaletę taką staraj się wykonać po każdym posiłku lub przynajmniej dwa razy dziennie.

L.PL.MKT.06.2017.5134