Pierwsze kroki w przewijaniu | Bepanthen

Pierwsze kroki w przewijaniu

Autorka rozdziału: mgr Ewa Kamińska
Specjalista pielęgniarstwa położniczego i neonatologicznego

Zanim zaczniesz przewijanie, przygotuj wszystkie potrzebne akcesoria, aby nawet na chwilę nie odchodzić od maleństwa.

Co powinnaś przygotować?

  • czystą bieliznę, pieluszkę i ubranko na zmianę,
  • ciepłą wodę, płyn do mycia ciała oraz myjkę i ręcznik,
  • pojemnik na brudne pieluchy i bieliznę,
  • niezbędne kosmetyki do pielęgnacji pośladków (np. krem lub maść przed odparzeniami pieluszkowymi).
Rodzic rozpina pieluszkę niemowlęcia

Rozepnij pieluszkę i rozchyl nóżki dziecka, oceniając jej „zawartość”. Wytrzyj pośladki czystym rogiem pieluchy, myjką lub gazą. Brudną pieluszkę zawiń do środka i wyrzuć do kosza. Jeżeli przebywasz poza domem i w momencie przewijania nie masz dostępu do ciepłej wody, do toalety możesz użyć nawilżonej chusteczki, ale pamiętaj, aby przed użyciem ogrzać ją przez chwilę w dłoniach, by nie narażać swojego dziecka na nieprzyjemne doznania, przykładając mu zimną chusteczkę na rozgrzaną pupę. Nie zaleca się stosowania nawilżanych chusteczek do codziennej pielęgnacji.

Rodzic przemywa krocze, pachwiny i pośladki niemowlęcia

Myjką lub gazą zwilżoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia niemowląt oczyść dokładnie krocze, pachwiny oraz pośladki dziecka. Bardzo dokładnie umyj wszelkie fałdki i zagięcia. Powinnaś również pamiętać, aby osuszać skórę dziecka od przodu do tyłu, szczególnie u dziewczynek, aby bakterie z kału nie dostały się do pochwy i cewki moczowej. Podczas toalety krocza u dziewczynek między wargami sromowymi możesz zauważyć wydzielinę nawet podbarwioną krwią. Pamiętaj, że jest to wydzielina fizjologiczna i nie należy jej wymywać, ponieważ ze względu na krótką cewkę moczową dziewczynki są szczególnie narażone na infekcje. W przypadku chłopca nie powinno się zsuwać napletka, który stwarza opór. Delikatnie myjemy narządy płciowe, używając ciepłej wody z płynem, a następnie osuszamy pieluszką lub ręcznikiem.

Rodzic osusza skórę niemowlęcia przed założeniem pieluszki

Przed założeniem czystej pieluszki bardzo dokładnie osusz skórę dziecka. Następnie posmaruj pośladki i ich okolice maścią, taką jak np. Bepanthen® Baby, chroniąc je przed wystąpieniem odparzeń.

Rodzic unosi pośladki niemowlęcia podczas zakładania pieluszki

Zakładając czystą pieluszkę, nie podnoś dziecka za nóżki, lecz wsuń dłoń pod jego pośladki i lekko je unieś.

Rodzic zapina pieluszkę niemowlęcia

Zawiń i zapnij pieluszkę. Jeżeli używasz pieluchomajtek, zapnij je tak, by nie krępowały ruchów dziecka. Pamiętaj, aby kikut pępowinowy u noworodka pozostał odsłonięty. Musi on mieć stały dostęp powietrza i nie powinny dostawać się do niego składniki moczu. Jeżeli używasz pieluch jednorazowych, a Twojemu dziecku nadal nie odpadł kikut pępowinowy, możesz zastosować specjalne pieluszki z wycięciem na pępek, które są dostępne na rynku.

Image