Historia Bepanthen

Formuła pierwszych produktów Bepanthen została opracowana i wprowadzona na rynek w 1944 r., a od 2005 r. właścicielem marki jest Bayer. Wśród wprowadzonych w pierwszej kolejności produktów, znalazła się nasza oryginalna maść ochronna Bepanthen Baby, której formuła do dziś dostępna jest dla konsumentów na całym świecie. Od tego czasu gama produktów marki Bepanthen znacznie się rozszerzyła, wkraczając w nowe obszary problemów dermatologicznych, takich jak AZS i powierzchowne rany skóry.

Naukowiec w stroju ochronnym podczas pracy w laboratorium Bepanthen

Nasz główny składnik: prowitamina B51,2

Podstawowym składnikiem wszystkich produktów marki Bepanthen jest prowitamina B5, nazywana również dekspantenolem. Dekspantenol jest prekursorem kwasu pantotenowego o właściwościach wiążących wodę, regenerujących i nawilżających.

Po podaniu na skórę, dekspantenol wnika przez warstwę rogową naskórka do jego głębszych warstw. Integruje się z cementem naskórkowym, po czym wiąże wodę, pęczniejąc i zwiększając nawilżenie i szczelność warstwy rogowej. Podany miejscowo dekspantenol zmiękcza i uelastycznia skórę. Badania wykazały, że dekspantenol poprawia uwodnienie warstwy rogowej naskórka oraz hamuje przeznaskórkową utratę wody.

Po wniknięciu do komórek, dekspantenol jest szybko metabolizowany do kwasu pantotenowego, czyli witaminy B5. Kwas pantotenowy jest następnie wbudowywany do koenzymu A, cząsteczki zajmującej centralne miejsce w metabolizmie każdej komórki organizmu.

W wyniku opisanego powyżej mechanizmu działania, prowitamina B5:

  • wspiera podział i migrację komórek
  • wspiera produkcję lipidów skórnych
  • wspiera naturalne procesy regeneracji komórek
  • zwiększa stopień nawilżenia skóry

Jednym słowem, prowitamina B5 w łagodny sposób wspomaga naturalną odbudowę skóry, jednocześnie sprawiając, że skóra jest miękka, gładka i odpowiednio nawilżona.

Gama produktów Bepanthen 

W ramach marki Bepanthen z zaangażowaniem tworzymy receptury, które są zarówno skuteczne, jak i łagodne dla skóry. Dlatego ściśle współpracujemy z dermatologami z wieloletnim doświadczeniem, co pozwala nam zadbać o to, by nasze produkty dawały skórze to, czego jej potrzeba.

Gama produktów Bepanthen staje na wysokości zadania dla Ciebie i twojej rodziny. Stworzyliśmy receptury produktów do pielęgnacji skóry niemowląt, ochrony przed odparzeniami pieluszkowymi, pielęgnacji i wspomagania leczenia skóry ze skłonnością do atopii oraz do leczenia niewielkich ran i otarć. Szczegółowe opisy produktów marki Bepanthen znajdziesz na naszej stronie.

BIBLIOGRAFIA 

1 Ebner et al.: Topical Use of Dexpanthenol in Skin Disorders; Am J Clin Dermatol 2002; 3 (6): 427-433

2 Vitamins in Animal and Human Nutrition, Edited by Lee Russell McDowell, © Academic Press, 2000