Jak dbać o tatuaż

Tatuaż ma bardzo starą historię, która przetrwała do czasów współczesnych, stając się prawdziwą modą i językiem wyrażania siebie i swoich idei wśród różnych grup wiekowych i warstw społecznych.

Wzrost tej praktyki w ostatnich dziesięcioleciach wiąże się także z większą uwagą i troską o tatuaż oraz obszar skóry, na którym jest umieszczony, dla uzyskania najlepszego efektu. 

Jak dbać o tatuaż

Dbanie o tatuaż wymaga szczególnej uwagi i praktyki.

Sam tatuator m.im. owija wytatuowaną skórę przezroczystą folią ochronną lub pokrywa specjalnym opatrunkiem dzięki czemu wzór jest chroniony i nie grozi mu wpływ czynników zewnętrznych.

Opatrunek ochronny należy utrzymywać przez kolejne godziny zgodnie z zaleceniem tatuarzysty i usunąć tylko raz w domu lub w czystym miejscu, w którym tatuaż można dokładnie umyć po raz pierwszy letnią wodą i łagodnym, delikatnym dla skóry mydłem.

Oczyszczanie tatuażu jest niezwykle istotne, zwłaszcza w początkowym okresie. Proces ten powinien być przeprowadzany kilka razy dziennie (zazwyczaj 3 razy), a po każdym zabiegu należy delikatnie osuszać skórę za pomocą ręcznika papierowego lub czystego ręcznika z materiału, po czym zastosować produkt łagodzący i nawilżający. Należy pozwolić skórze oddychać, zakrywając tatuaż jedynie czystą bawełnianą odzieżą.

Tatuaż musi zawsze pozostawać nawilżony, ale nigdy mokry, aby wspomagać naturalny proces gojenia.

W początkowym okresie należy zwracać uwagę na wszystkie czynniki, które mogą negatywnie wpływać na dobry efekt końcowy tatuażu oraz odpowiednio nawilżać skórę. W pierwszym tygodniu zaleca się, aby nie zanurzać tatuażu, brać prysznic zamiast kąpieli, unikać basenu, a zwłaszcza morza, piasku i słońca.

Należy również uważać, aby nie uderzać i nie ocierać wytatuowanego miejsca oraz unikać siłowni, sauny, sportów wodnych i jakiejkolwiek aktywności, która powoduje nadmierne pocenie się w okolicy wykonania tatuażu, aby zapobiec zapaleniu skóry i utracie koloru.

Na koniec, ogólnie rzecz biorąc, aby zadbać o tatuaż, dobrą radą jest postępowanie zgodnie z instrukcjami profesjonalnych artystów tatuażu, którzy wiedzą, jak bezpiecznie leczyć świeżo wykonane tatuaże; dotyczy to zarówno pierwszych godzin po wykonaniu, jak i późniejszej codziennej rutyny higienicznej.

Jak długo regeneruje się wytatuowana skóra

Po wykonaniu tatuażu skóra staje się gładka i pozbawiona kolorowych strupków zwykle w ciągu około 10 do 20 dni, w zależności od rodzaju skóry i cech indywidualnych organizmu.

To normalne, że tatuowany obszar w pierwszych dniach jest zaczerwieniony, ciepły i generuje ból, szczególnie w najbardziej wrażliwych miejscach ciała oraz uwalnia się z niego kolor. Ważne jest, aby monitorować cały proces i skontaktować się z lekarzem w przypadku utrzymującego się zaczerwienienia lub krwawienia i obrzęku.

Dbanie o tatuaż oznacza przestrzeganie porad tatuatora, a przede wszystkim wybór i stosowanie produktów pielęgnacyjnych. Maść Bepanthen Tattoo do pielęgnacji tatuażu oprócz nawilżania i ochrony tatuażu, dzięki obecności pantenolu tworzy naturalną i oddychającą warstwę ochronną, która zapewnia niezbędną wilgotność, pomagając skórze regenerować się od wewnątrz i stabilizować jej funkcję jako naturalnej bariery ochronnej.

Jak dbać o tatuaż w miarę upływu czasu

Aby utrzymać tatuaż w dobrym stanie i w czystości, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych reakcji, takich jak świąd, tworzenie się strupów lub małych miejscowych ran, zaleca się kontynuowanie odpowiedniej higieny tatuażu, by usuwać nadmiar potu, kurzu i łoju. Dobrze jest użyć neutralnego mydła antybakteryjnego i myć, delikatnie pocierając palcami.

Aby utrzymać oryginalny wygląd tatuażu przez długi czas i zachować jego piękno, bardzo ważne jest, aby wytatuowany obszar był nawilżony, miękki i zdrowy. Pomoże w tym dalsze stosowanie intensywnej kuracji maścią Bepanthen Tattoo do pielęgnacji tatuażu.

Niezwykle istotna jest również ochrona tatuażu przed promieniami słonecznymi i solarium za pomocą kremów z wysokim filtrem ochronnym (SPF50+) np. Bepanthen Tattoo krem przeciwsłoneczny, aby zapobiec wyblaknięciu wzoru i kolorów wraz z upływem lat. 

Starzenie się skóry jest procesem naturalnym i nieuniknionym, ale przestrzeganie tych zaleceń, regularna aktywność fizyczna oraz utrzymanie zdrowego i wysportowanego ciała może zminimalizować osłabienie tkanek i samego tatuażu.

Konsultacja merytoryczna treści prof. dr hab.med Beata Bergler-Czop.

Czytaj więcej

Swędzenie w miejscu tatuażu

Swędzenie w miejscu tatuażu

Jednym z głównych problemów po wykonaniu tatuażu jest świąd, który fizjologicznie występuje na wytatuowanym obszarze i utrzymuje się przez cały proces regeneracji skóry. Jakie są przyczyny swędzenia tatuażu i jak złagodzić uczucie dyskomfortu?

Dowiedz się więcej
Maść na świeży tatuaż: jak stosować i dlaczego jest ważna

Maść na świeży tatuaż: jak stosować i dlaczego jest ważna

Aby zadbać o tatuaż i utrzymać nawilżenie tatuowanego obszaru, konieczne jest prawidłowe stosowanie produktów przeznaczonych dla wytatuowanej skóry. Poznaj zalety dobrego produktu do pielęgnacji tatuażu.

Dowiedz się więcej
Jak bolesny jest tatuaż? Odkryj mniej bolesne miejsca

Jak bolesny jest tatuaż? Odkryj mniej bolesne miejsca

Jak bardzo boli zrobienie tatuażu? Czy tolerancja na ból jest subiektywna? Poznaj czynniki wpływające na odczucie bólu oraz mniej bolesne miejsca na ciele.

Dowiedz się więcej
Bliznowce i tatuaże

Bliznowce i tatuaże

Problemy, które mogą pojawić się po wykonaniu tatuażu: blizny przerostowe i bliznowce są jedną z najbardziej nieprzyjemnych i trudnych do rozwiązania niedogodności. Co to jest bliznowiec i jak go rozpoznać?

Dowiedz się więcej
Uraz na miejscu tatuażu

Uraz na miejscu tatuażu

Uraz w miejscu tatuażu, czy może być traktowany podobnie jak zwykła rana na skórze? Poznaj czynniki sprzyjające powstawaniu widocznych blizn.

Dowiedz się więcej
Jak zapobiegać powstawaniu strupów na tatuażu

Jak zapobiegać powstawaniu strupów na tatuażu

Dlaczego na tatuażu pojawiają się strupy i jak sobie z nimi radzić? Dowiedz się jakich błędów należy unikać.

Dowiedz się więcej
Wyblakły tatuaż: jak tego uniknąć

Wyblakły tatuaż: jak tego uniknąć

Czy wiesz dlaczego tatuaż blednie? Dowiedz się jakie są przyczyny blednięcia tatuażu oraz jak zapobiegać utracie koloru.

Dowiedz się więcej