

Chłopiec czy dziewczynka
Okolica narządów płciowych niemowlęcia wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa. Toaletę miejsc intymnych należy wykonywać nie tylko podczas kąpieli, ale najlepiej przy każdorazowej zmianie pieluszki.

Ciemieniucha niemowlęca
Ciemieniucha to grube żółte łuski powstałe na skórze maluszka w efekcie nadmiernego działania gruczołów łojowych dziecka. Ciemieniucha na głowie dziecka nie daje żadnych dolegliwości, poza tym, że utrudnia skórze oddychanie. Warto jednak zadbać o kondycję główki maluszka.

Czy ząbkowanie może wywołać pieluszkowe zapalenie skóry?
Okres ząbkowania, który często następuje około szóstego miesiąca życia, jest trudny zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. W tym okresie dziecko bywa nie w humorze, łatwo się irytuje i pojawiają się u niego pewne objawy, które powszechnie tłumaczy się ząbkowaniem.

Formalności po porodzie
Twój Maluszek jest już na świecie. Zaczyna się dla Was bardzo intensywny czas. Jednak pomiędzy karmieniem, zmianą pieluszek i pielęgnacją dziecka, trzeba znaleźć czas na załatwienie kilku ważnych spraw urzędowych.

Jak kąpać niemowlę?
Kąpiel jest podstawowym elementem pielęgnacji dziecka. Aby była ona przyjemna zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców, dowiedz się jak przygotować się do pierwszego spotkania z wodą.

Jak odciągać, przechowywać i rozmrażać mleko matki
Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka zarówno zdrowego, jak i chorego. Karmienie piersią ma również znaczenie w tworzeniu i podtrzymywaniu więzi między matką a nowo narodzonym dzieckiem. Jeżeli nie jest jednak możliwe karmienie dziecka wprost z piersi, powinno się dołożyć starań, aby utrzymać laktację i dostarczyć dziecku ściągnięty pokarm, który przy zachowaniu poniższych standardów nadal pozostaje optymalnym pożywieniem dla noworodka, niemowlęcia, jak i małego dziecka.

Jak wybrać miejsce do porodu?
Na pewno nieraz myślałaś o tym, jak będzie wyglądał poród Twojego dziecka. To naprawdę ważne wydarzenie – warto więc włożyć trochę wysiłku w jego zaplanowanie. Spróbuj robić to metodycznie, kilka miesięcy wcześniej. Zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze i co da Ci poczucie bezpieczeństwa.

Kikut pępowinowy
Zanim zajmiesz się pielęgnacją pępowiny swojego maleństwa, sprawdź, czy postępujesz według najnowszych zaleceń WHO (World Health Organization) * oraz PTN (Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego), które zmieniły się w 2010 roku.

Kolka u niemowlęcia
Kolka jelitowa objawia się napadowym niepokojem dziecka i trudnym do opanowania płaczem – dziecko nerwowo kopie nóżkami, a brzuszek jest silnie wzdęty. Sprawdź jak sobie z nią radzić.

Najczęstsze dolegliwości ciążowe
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. W jej organizmie zachodzi wiele zmian będących odpowiedzią na potrzeby rozwijającego się płodu. Zmiany te mogą wpływać na samopoczucie kobiety i wywołać niegroźne, ale uciążliwe dolegliwości. Zobacz, jak możemy sobie z nimi poradzić.

Opieka położnej środowiskowej
Dobra położna to nie tylko wsparcie medyczne, ale także psychologiczne. Każda kobieta może skorzystać z rad doświadczonej położnej nie tylko w okresie połogu.

Pielęgnacja brodawek - problemy w czasie karmienia i laktacji
Sprawdź co certyfikowany doradca laktacyjny radzi na pierwsze mleczne rozterki.

Pielęgnacja ciała w czasie ciąży
Ciało kobiety w czasie ciąży zmienia się diametralnie. Sprawdź, jak dbać o ciało, aby pozostało w dobrej kondycji w tym wyjątkowym okresie jakim jest ciąża.

Pielęgnacja noska, uszu i jamy ustnej
Pielęgnacja dziecka nie powinna być procesem trudnym, lecz przyjemnym zarówno dla maleństwa, jak i jego rodziców. Ważne jest jednak, aby w trakcie wszystkich czynności przestrzegać kilku ważnych zasad, które pomogą Wam w prawidłowym ich wykonaniu.

Higiena nosa u niemowląt i dzieci
Woda morska dla niemowląt i dzieci, czyli sposób na higienę nosa


Pierwsze kroki w przewijaniu
Pierwsze przewijanie Maleństwa to stres dla was obojga. Zobacz jak sprawnie i z uśmiechem przewijać maluszka.

Pierwszy kontakt
Optymalna z punktu widzenia rodzącego się dziecka jest sytuacja, kiedy może ono łagodnie przejść z macicy w ramiona matki. Dziecko słyszy nadal bicie jej serca, czuje jej ciepło. W ten sposób minimalizuje się jego stres związany z porodem.

Plan opieki prenatalnej - badania w ciąży
Zapoznaj się ze standardami postępowania oraz procedurami medycznymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży.

Plan porodu
Niewiele mamy tak ważnych chwil w naszym życiu, jak czas porodu. Kobiety zazwyczaj lubią planować. Wcześniej planujemy sobie nasz ślub, miesiąc miodowy, urlop czy wymarzone wakacje. Tak więc, kiedy zbliża się czas porodu zastanawiamy się, jak będzie on wyglądał. Ułóż swój plan porodu.

Poród
Akcja porodowa to zadanie, do którego Mama i jej dziecko przygotowywali się przez dziewięć miesięcy. Może to nie być łatwe ani dla niej, ani tym bardziej dla jej maluszka. Natura jednak wyposażyła ich we wszystko, aby przeżyć to wydarzenie w jak najbardziej pozytywny sposób.

Połóg - wyzwania w pierwszym tygodniu z maleństwem
Wraz z zakończeniem porodu rozpoczyna się połóg – okres, w którym cofają się zmiany związane z ciążą i porodem. Trwa on od 6 do 8 tygodni. Jakie zmiany zachodzą w połogu w twoim organizmie?

Przepis na zdrowie, czyli dieta kobiety w czasie ciąży
Zdrowa, zbilansowana i urozmaicona dieta jest jednym z podstawowych czynników zapewniających prawidłowy przebieg ciąży. Odpowiednie żywienie pomoże utrzymać kobiecie dobrą formę i samopoczucie.

Ruch to zdrowie, czyli pozytywny wpływ aktywności fizycznej w czasie ciąży
Rozpoczęcie aktywności fizycznej bądź jej kontynuacja w czasie ciąży, obok prawidłowej diety i regularnych wizyt u lekarza, jest istotnym elementem wpływającym na prawidłowy przebieg ciąży, jak również porodu i okresu poporodowego.

Wygodne i naturalne pozycje karmienia piersią
Do każdej mamy należy decyzja co do sposobu karmienia swojego dziecka. Wybierz optymalną dla siebie pozycję karmienia.



Bepanthen Baby
Codzienna pielęgnacja i ochrona przed odparzeniami pieluszkowymi
Wspieranie naturalnych procesów regeneracyjnych przed odparzeniami pieluszkowymi
Dostępny w opakowaniach 30g. i 100g.