ABC Macierzyństwa - Poradnik dla mam

Wydałaś na świat swojego maluszka i ciągle zakochujesz się w nim na nowo. Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o jego delikatną skórę.

Niemowlę trzyma stopę w buzi
Odparzenia pieluszkowe

Odparzenia pieluszkowe

Odparzenia pieluszkowe mogą pojawić się w dowolnym momencie podczas okresu pieluszkowego Twojego dziecka. Większość dzieci doświadcza odparzeń pieluszkowych w tym okresie - i jest to bardzo częste, ale większość przypadków da się szybko załagodzić przy odpowiedniej pielęgnacji.

abc macierzynstwa

Nasze ABC pielęgnacji Maleństwa

Dzięki współpracy z wykwalifikowanymi i doświadczonymi profesjonalistami, stworzyliśmy dla Was poradnik, w którym znajdziecie praktyczne informacje oraz porady związane z pielęgnacją, karmieniem, pierwszą pomocą oraz masażem dziecka. Będziemy szczęśliwi, jeżeli informacje w nim zawarte będą miały choć niewielki udział w Waszym sukcesie.

Chłopiec czy dziewczynka

Okolica narządów płciowych niemowlęcia wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa. Toaletę miejsc intymnych należy wykonywać nie tylko podczas kąpieli, ale najlepiej przy każdorazowej zmianie pieluszki.

Uśmiechnięte niemowlę leży na plecach i trzyma się za stopę.

Ciemieniucha niemowlęca

Ciemieniucha to grube żółte łuski powstałe na skórze maluszka w efekcie nadmiernego działania gruczołów łojowych dziecka. Ciemieniucha na głowie dziecka nie daje żadnych dolegliwości, poza tym, że utrudnia skórze oddychanie. Warto jednak zadbać o kondycję główki maluszka.

Mama przytula śpiące niemowlę

Czy ząbkowanie może wywołać pieluszkowe zapalenie skóry?

Okres ząbkowania, który często następuje około szóstego miesiąca życia, jest trudny zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. W tym okresie dziecko bywa nie w humorze, łatwo się irytuje i pojawiają się u niego pewne objawy, które powszechnie tłumaczy się ząbkowaniem.

Mama przytula zadowolone niemowlę

Formalności po porodzie

Twój Maluszek jest już na świecie. Zaczyna się dla Was bardzo intensywny czas. Jednak pomiędzy karmieniem, zmianą pieluszek i pielęgnacją dziecka, trzeba znaleźć czas na załatwienie kilku ważnych spraw urzędowych.

Noworodki na sali poporodowej

Jak kąpać niemowlę?

Kąpiel jest podstawowym elementem pielęgnacji dziecka. Aby była ona przyjemna zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców, dowiedz się jak przygotować się do pierwszego spotkania z wodą.

Niemowlę w kąpieli

Jak odciągać, przechowywać i rozmrażać mleko matki

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka zarówno zdrowego, jak i chorego. Karmienie piersią ma również znaczenie w tworzeniu i podtrzymywaniu więzi między matką a nowo narodzonym dzieckiem. Jeżeli nie jest jednak możliwe karmienie dziecka wprost z piersi, powinno się dołożyć starań, aby utrzymać laktację i dostarczyć dziecku ściągnięty pokarm, który przy zachowaniu poniższych standardów nadal pozostaje optymalnym pożywieniem dla noworodka, niemowlęcia, jak i małego dziecka.

Noworodek śpi na piersi mamy

Jak wybrać miejsce do porodu?

Na pewno nieraz myślałaś o tym, jak będzie wyglądał poród Twojego dziecka. To naprawdę ważne wydarzenie – warto więc włożyć trochę wysiłku w jego zaplanowanie. Spróbuj robić to metodycznie, kilka miesięcy wcześniej. Zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze i co da Ci poczucie bezpieczeństwa.

Mama trzyma w dłoni stópki niemowlęcia

Kikut pępowinowy

Zanim zajmiesz się pielęgnacją pępowiny swojego maleństwa, sprawdź, czy postępujesz według najnowszych zaleceń WHO (World Health Organization) * oraz PTN (Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego), które zmieniły się w 2010 roku.

Zadowolone niemowlę leży na stercie ręczników

Kolka u niemowlęcia

Kolka jelitowa objawia się napadowym niepokojem dziecka i trudnym do opanowania płaczem – dziecko nerwowo kopie nóżkami, a brzuszek jest silnie wzdęty. Sprawdź jak sobie z nią radzić.

Mama pomaga niemowlęciu sięgnąć stopą do buzi

Najczęstsze dolegliwości ciążowe

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. W jej organizmie zachodzi wiele zmian będących odpowiedzią na potrzeby rozwijającego się płodu. Zmiany te mogą wpływać na samopoczucie kobiety i wywołać niegroźne, ale uciążliwe dolegliwości. Zobacz, jak możemy sobie z nimi poradzić.

Przyszła mama dotyka rękami ciężarnego brzucha

Opieka położnej środowiskowej

Dobra położna to nie tylko wsparcie medyczne, ale także psychologiczne. Każda kobieta może skorzystać z rad doświadczonej położnej nie tylko w okresie połogu.

Przyszła mama rozmawia z położną

Pielęgnacja brodawek - problemy w czasie karmienia i laktacji

Sprawdź co certyfikowany doradca laktacyjny radzi na pierwsze mleczne rozterki.

Noworodek podczas karmienia piersią

Pielęgnacja ciała w czasie ciąży

Ciało kobiety w czasie ciąży zmienia się diametralnie. Sprawdź, jak dbać o ciało, aby pozostało w dobrej kondycji w tym wyjątkowym okresie jakim jest ciąża.

Przyszła mama dotyka rękoma ciężarnego brzucha

Pierwsza pomoc

Dowiedz się jak udzielić pierwszej pomocy niemowlęciu.

Tata karmi trzymane na rękach niemowlę

Pierwsze kroki w przewijaniu

Pierwsze przewijanie Maleństwa to stres dla was obojga. Zobacz jak sprawnie i z uśmiechem przewijać maluszka.

Mama przewija noworodka

Pierwszy kontakt

Optymalna z punktu widzenia rodzącego się dziecka jest sytuacja, kiedy może ono łagodnie przejść z macicy w ramiona matki. Dziecko słyszy nadal bicie jej serca, czuje jej ciepło. W ten sposób minimalizuje się jego stres związany z porodem.

Nowo narodzone dziecko leży na piersi mamy tuż po porodzie

Plan opieki prenatalnej - badania w ciąży

Zapoznaj się ze standardami postępowania oraz procedurami medycznymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży.

Przyszła mama leży na kanapie i rozmawia z lekarzem

Plan porodu

Niewiele mamy tak ważnych chwil w naszym życiu, jak czas porodu. Kobiety zazwyczaj lubią planować. Wcześniej planujemy sobie nasz ślub, miesiąc miodowy, urlop czy wymarzone wakacje. Tak więc, kiedy zbliża się czas porodu zastanawiamy się, jak będzie on wyglądał. Ułóż swój plan porodu.

Lekarz osłuchuje stetoskopem nowo narodzone dziecko

Poród

Akcja porodowa to zadanie, do którego Mama i jej dziecko przygotowywali się przez dziewięć miesięcy. Może to nie być łatwe ani dla niej, ani tym bardziej dla jej maluszka. Natura jednak wyposażyła ich we wszystko, aby przeżyć to wydarzenie w jak najbardziej pozytywny sposób.

Lekarz trzyma nowo narodzone dziecko

Połóg - wyzwania w pierwszym tygodniu z maleństwem

Wraz z zakończeniem porodu rozpoczyna się połóg – okres, w którym cofają się zmiany związane z ciążą i porodem. Trwa on od 6 do 8 tygodni. Jakie zmiany zachodzą w połogu w twoim organizmie?

Mama przytula śpiące niemowlę

Przepis na zdrowie, czyli dieta kobiety w czasie ciąży

Zdrowa, zbilansowana i urozmaicona dieta jest jednym z podstawowych czynników zapewniających prawidłowy przebieg ciąży. Odpowiednie żywienie pomoże utrzymać kobiecie dobrą formę i samopoczucie.

Przyszła mama dotyka swojego brzucha w ciąży

Ruch to zdrowie, czyli pozytywny wpływ aktywności fizycznej w czasie ciąży

Rozpoczęcie aktywności fizycznej bądź jej kontynuacja w czasie ciąży, obok prawidłowej diety i regularnych wizyt u lekarza, jest istotnym elementem wpływającym na prawidłowy przebieg ciąży, jak również porodu i okresu poporodowego.

Ciężarne kobiety relaksują się podczas ćwiczeń fizycznych

Wygodne i naturalne pozycje karmienia piersią

Do każdej mamy należy decyzja co do sposobu karmienia swojego dziecka. Wybierz optymalną dla siebie pozycję karmienia.

Mama karmi piersią niemowlę

Wyprawka do szpitala

Sprawdź co najlepiej zapakować do wyprawki do szpitala.

Przyszła mama przygotowuje ubrania dla niemowlęcia

Dieta matki karmiącej piersią

Mleko matki to najlepszy pokarm, jakiego możesz dostarczyć swojemu dziecku. Dowiedz się, jak prawidłowa dieta matki karmiącej piersią zapewni Twojemu maleństwu komplet niezbędnych składników odżywczych.

Młoda uśmiechnięta kobieta przyprawia potrawę gotującą się w garnku.

Karmienie piersią - porady pielęgnacyjne

Karmienie piersią zaspokaja fizjologiczną potrzebę maleństwa i pomaga zacieśniać naturalną więź między matką i dzieckiem. Początki mogą jednak być niełatwe. Dowiedz się, jak skutecznie dbać o higienę i pielęgnację podczas karmienia piersią.

Zbliżenie rąk kobiety ubranej w wełniany sweter przytulającej małe dziecko.

Higiena intymna po porodzie

W okresie połogu ciało matki regeneruje się po porodzie. Należy wówczas zadbać o bezpieczne gojenie ran poporodowych. Dowiedz się, jak wygląda prawidłowa higiena intymna po porodzie.

Młoda uśmiechnięta kobieta o jasnych włosach ubrana w szlafrok stoi przy zlewie w łazience.

Kolka niemowlęca - fakty i mity

Jeżeli twoje kilkutygodniowe dziecko płacze i nie możesz go uspokoić przez kilka godzin, przyczyną może być kolka niemowlęca. Poznaj perspektywę położnej i dowiedz się jak odróżnić fakty na temat kolki od mitów i co możesz zrobić, by ulżyć swojemu maleństwu.

Młoda kobieta wrzuca do garnka zielone warzywa.

Masaż niemowląt – magiczna moc dotyku matki

Matczyny dotyk ma wielką moc. Potrafi ukoić i zrelaksować Maleństwo, a także i młodą mamę. Poznaj sposoby na masaż niemowląt, które przyniosą Twojemu dziecku ulgę w trudnych sytuacjach i wzbogacą waszą relację.

Zbliżenie dłoni łaskoczących stópki niemowlęcia.

Niedobór mleka – przyczyny i porady

Niedobór pokarmu może być powodem stresu u młodej matki. Dowiedz się, jak rozpoznać niedobór mleka u niemowlęcia, jakie mogą być jego przyczyny i jak przywrócić prawidłową laktację.

Młoda kobieta wrzuca do garnka zielone warzywa.

Opieka po porodzie i opieka przedporodowa - jak wygląda wsparcie od położnej?

Okres oczekiwania na narodziny dziecka może wiązać się z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Dowiedz się, jakiej opieki możesz potrzebowac przed i po porodzie i w jaki sposób położna udzieli ci wsparcia.

Zbliżenie dłoni łaskoczących stópki niemowlęcia.

Rozwój dziecka - miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka to nieustanne zmiany, za którymi często trudno nadążyć. Sprawdź, czego możesz się spodziewać jako młoda mama miesiąc po miesiącu.

Mała dziewczynka o jasnych włosach bawi się kolckami.

Bepanthen Baby. Skład, który ma znaczenie

Delikatna skóra Twojego dziecka potrzebuje troskliwej pielęgnacji od dnia narodzin. Sprawdź w jaki sposób skład Bepanthen Baby pielęgnuje i chroni skórę Twojego maleństwa.

Zbliżenie dłoni kobiety łaskoczącej brzuszek niemowlęcia leżącego na plecach.

Jak wspomagać sen niemowlaka?

Zdrowy sen niemowlaka ma ważny wpływ na jego prawidłowy rozwój. Dlatego warto zadbać o właściwy rytm snu i aktywności dziecka już na wczesnym etapie rozwoju. Sprawdź, jak to zrobić.

Niemowlę śpi z rączkami uniesionymi na wysokość ramion.

Pokrzywka u niemowlaka - co musisz wiedzieć?

Zaczerwienienia, obrzęk i świąd skóry u niemowlęcia mogą wywołać Twój niepokój. Pokrzywka u niemowlaka najczęściej stanowi reakcję na czynnik w otoczeniu. Poznaj perspektywę położnej w tej kwestii i dowiedz się, jak reagować na pokrzywkę u małego dziecka.

Zbliżenie dłoni wycierających niemowlę zawienięte w żółty ręcznik.

Katar u niemowlaka - czy to infekcja?

Infekcje wirusowe, stan powietrza, płacz - każdy z tych czynników może powodować katar u niemowlaka, a u Ciebie wywołać obawy o stan jego zdrowia. Zobacz, co możesz zrobić, żeby przynieść Maleństwu ulgę od kataru.

Kobieta z przymkniętymi oczami trzyma na rękach

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Ciąża to okres radosnego oczekiwania, ale może też wiązać się z nieprzyjemnymi objawami, które utrudniają codzienne życie przyszłej matki. Poznaj proste sposoby na zgagę w ciąży.

Kobieta w ciąży leży na łóżku obejmując ręką brzuch.

Jak wspierać rozwój niemowlaka?

Prawidłowy rozwój niemowlęcia wymaga troski od samego początku życia. Dowiedz się, jak zadbać o wszystkie elementy rozwoju maleństwa, od zmysłów po umiejętności ruchowe.

Kobieta o ciemnych włosach trzyma na kolanach roczne dziecko w czerwonej czapeczce.

Spacery i podróże z niemowlakiem - jak się przygotować i co zabrać ze sobą?

Co zabrać na pierwszy spacer z niemowlakiem? Jak zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo w różnych środkach transportu? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania o pierwsze podróże z małym dzieckiem.

Kobieta na drugim planie podnosi w górę uśmiechniętą, małą dziewczynkę o rozwianych, jasnych włosach.

Badania prenatalne - jak wyglądają i kiedy je wykonać?

Badania prenatalne mają na celu zbadanie stanu zdrowia i rozwoju płodu. Istnieje wiele rodzajów badań, jakie zlecić może lekarz prowadzący ciążę. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać po badaniach prenatalnych.

Zbliżenie mężczyny trzymającego za rękę kobietę w ciąży dotykającą drugą dłonią brzucha

Rytuały niemowlaka - czemu są ważne?

Rytm dnia codziennego pomaga budować poczucie bezpieczeństwa małego dziecka. Zadaniem rodziców jest wprowadzić prawidłowe rytuały niemowlaka na każdą porę dnia. Sprawdź, jak to zrobić.

Mała dziewczynka w opasce na głowie siedzi przy stole i trzyma palce w buzi.

Karmienie na żądanie - co należy wiedzieć?

Nocne karmienie na żądanie wiąże się z niewyspaniem i zmęczeniem. Warto uzbroić się w wiedzę, żeby łatwiej przetrwać ten okres. Dowiedz się, jak to zrobić.

Ujęcie ziewającego niemowlęcia w szarej czapeczce leżącego w łózku obok białego misia

Wyprawka dla dziecka

Przy wyborze ubranek (zwanych także wyprawką dla dziecka) najważniejszą kwestią powinna być wygoda malucha. Dyskomfort związany z ubraniem może powodować niepokój, często objawiający się nadmiernym płaczem. Ważne, aby użyte materiały były miękkie, oddychające i nie krępowały ruchów żadnej części ciała dziecka.

Wyprawka dla dziecka

Wysypka u niemowląt: przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia  

Niemowlę ma bardzo wrażliwą skórę, a jego układ odpornościowy dopiero się rozwija. Dlatego może wystąpić u niego wysypka. Zobaczmy, jak to działa.

Wysypka u niemowląt: przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia  

Bepanthen Baby

Codzienna pielęgnacja i ochrona przed odparzeniami pieluszkowymi

Wspieranie naturalnych procesów regeneracyjnych przed odparzeniami pieluszkowymi

Dostępny w opakowaniach 30g. i 100g.

: Opakowanie i maść Bepanthen Baby: Codzienna pielęgnacja i ochrona przed odparzeniami pieluszkowymi