ABC Macierzyństwa

Wydałaś na świat swojego maluszka i ciągle zakochujesz się w nim na nowo. Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o jego delikatną skórę.

Odparzenia pieluszkowe

Odparzenia pieluszkowe

Odparzenia pieluszkowe mogą pojawić się w dowolnym momencie podczas okresu pieluszkowego Twojego dziecka. Większość dzieci doświadcza odparzeń pieluszkowych w tym okresie - i jest to bardzo częste, ale większość przypadków da się szybko załagodzić przy odpowiedniej pielęgnacji.

Image
Uśmiechnięte niemowlę leży na plecach i trzyma się za stopę.

Chłopiec czy dziewczynka

Okolica narządów płciowych niemowlęcia wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa. Toaletę miejsc intymnych należy wykonywać nie tylko podczas kąpieli, ale najlepiej przy każdorazowej zmianie pieluszki.

Mama przytula śpiące niemowlę

Ciemieniucha niemowlęca

Ciemieniucha to grube żółte łuski powstałe na skórze maluszka w efekcie nadmiernego działania gruczołów łojowych dziecka. Ciemieniucha na głowie dziecka nie daje żadnych dolegliwości, poza tym, że utrudnia skórze oddychanie. Warto jednak zadbać o kondycję główki maluszka.

Mama przytula zadowolone niemowlę

Czy ząbkowanie może wywołać pieluszkowe zapalenie skóry?

Okres ząbkowania, który często następuje około szóstego miesiąca życia, jest trudny zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. W tym okresie dziecko bywa nie w humorze, łatwo się irytuje i pojawiają się u niego pewne objawy, które powszechnie tłumaczy się ząbkowaniem.

Noworodki na sali poporodowej

Formalności po porodzie

Twój Maluszek jest już na świecie. Zaczyna się dla Was bardzo intensywny czas. Jednak pomiędzy karmieniem, zmianą pieluszek i pielęgnacją dziecka, trzeba znaleźć czas na załatwienie kilku ważnych spraw urzędowych.

Niemowlę w kąpieli

Jak kąpać niemowlę?

Kąpiel jest podstawowym elementem pielęgnacji dziecka. Aby była ona przyjemna zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców, dowiedz się jak przygotować się do pierwszego spotkania z wodą.

Noworodek śpi na piersi mamy

Jak odciągać, przechowywać i rozmrażać mleko matki

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka zarówno zdrowego, jak i chorego. Karmienie piersią ma również znaczenie w tworzeniu i podtrzymywaniu więzi między matką a nowo narodzonym dzieckiem. Jeżeli nie jest jednak możliwe karmienie dziecka wprost z piersi, powinno się dołożyć starań, aby utrzymać laktację i dostarczyć dziecku ściągnięty pokarm, który przy zachowaniu poniższych standardów nadal pozostaje optymalnym pożywieniem dla noworodka, niemowlęcia, jak i małego dziecka.

Mama trzyma w dłoni stópki niemowlęcia

Jak wybrać miejsce do porodu?

Na pewno nieraz myślałaś o tym, jak będzie wyglądał poród Twojego dziecka. To naprawdę ważne wydarzenie – warto więc włożyć trochę wysiłku w jego zaplanowanie. Spróbuj robić to metodycznie, kilka miesięcy wcześniej. Zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze i co da Ci poczucie bezpieczeństwa.

Zadowolone niemowlę leży na stercie ręczników

Kikut pępowinowy

Zanim zajmiesz się pielęgnacją pępowiny swojego maleństwa, sprawdź, czy postępujesz według najnowszych zaleceń WHO (World Health Organization) * oraz PTN (Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego), które zmieniły się w 2010 roku.

Mama pomaga niemowlęciu sięgnąć stopą do buzi

Kolka u niemowlęcia

Kolka jelitowa objawia się napadowym niepokojem dziecka i trudnym do opanowania płaczem – dziecko nerwowo kopie nóżkami, a brzuszek jest silnie wzdęty. Sprawdź jak sobie z nią radzić.

Przyszła mama dotyka rękami ciężarnego brzucha

Najczęstsze dolegliwości ciążowe

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. W jej organizmie zachodzi wiele zmian będących odpowiedzią na potrzeby rozwijającego się płodu. Zmiany te mogą wpływać na samopoczucie kobiety i wywołać niegroźne, ale uciążliwe dolegliwości. Zobacz, jak możemy sobie z nimi poradzić.

Przyszła mama rozmawia z położną

Opieka położnej środowiskowej

Dobra położna to nie tylko wsparcie medyczne, ale także psychologiczne. Każda kobieta może skorzystać z rad doświadczonej położnej nie tylko w okresie połogu.

Noworodek podczas karmienia piersią

Pielęgnacja brodawek - problemy w czasie karmienia i laktacji

Sprawdź co certyfikowany doradca laktacyjny radzi na pierwsze mleczne rozterki.

Przyszła mama dotyka rękoma ciężarnego brzucha

Pielęgnacja ciała w czasie ciąży

Ciało kobiety w czasie ciąży zmienia się diametralnie. Sprawdź, jak dbać o ciało, aby pozostało w dobrej kondycji w tym wyjątkowym okresie jakim jest ciąża.

Mama zbliża nos do noska niemowlęcia

Pielęgnacja noska, uszu i jamy ustnej

Pielęgnacja dziecka nie powinna być procesem trudnym, lecz przyjemnym zarówno dla maleństwa, jak i jego rodziców. Ważne jest jednak, aby w trakcie wszystkich czynności przestrzegać kilku ważnych zasad, które pomogą Wam w prawidłowym ich wykonaniu.

Zdjęcie przedstawiające szczęśliwą matkę całującą swoje nowonarodzone dziecko

Higiena nosa u niemowląt i dzieci

Woda morska dla niemowląt i dzieci, czyli sposób na higienę nosa

Tata karmi trzymane na rękach niemowlę

Pierwsza pomoc

Dowiedz się jak udzielić pierwszej pomocy niemowlęciu.

Mama przewija noworodka

Pierwsze kroki w przewijaniu

Pierwsze przewijanie Maleństwa to stres dla was obojga. Zobacz jak sprawnie i z uśmiechem przewijać maluszka.

Nowo narodzone dziecko leży na piersi mamy tuż po porodzie

Pierwszy kontakt

Optymalna z punktu widzenia rodzącego się dziecka jest sytuacja, kiedy może ono łagodnie przejść z macicy w ramiona matki. Dziecko słyszy nadal bicie jej serca, czuje jej ciepło. W ten sposób minimalizuje się jego stres związany z porodem.

Przyszła mama leży na kanapie i rozmawia z lekarzem

Plan opieki prenatalnej - badania w ciąży

Zapoznaj się ze standardami postępowania oraz procedurami medycznymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży.

Lekarz osłuchuje stetoskopem nowo narodzone dziecko

Plan porodu

Niewiele mamy tak ważnych chwil w naszym życiu, jak czas porodu. Kobiety zazwyczaj lubią planować. Wcześniej planujemy sobie nasz ślub, miesiąc miodowy, urlop czy wymarzone wakacje. Tak więc, kiedy zbliża się czas porodu zastanawiamy się, jak będzie on wyglądał. Ułóż swój plan porodu.

Lekarz trzyma nowo narodzone dziecko

Poród

Akcja porodowa to zadanie, do którego Mama i jej dziecko przygotowywali się przez dziewięć miesięcy. Może to nie być łatwe ani dla niej, ani tym bardziej dla jej maluszka. Natura jednak wyposażyła ich we wszystko, aby przeżyć to wydarzenie w jak najbardziej pozytywny sposób.

Mama przytula śpiące niemowlę

Połóg - wyzwania w pierwszym tygodniu z maleństwem

Wraz z zakończeniem porodu rozpoczyna się połóg – okres, w którym cofają się zmiany związane z ciążą i porodem. Trwa on od 6 do 8 tygodni. Jakie zmiany zachodzą w połogu w twoim organizmie?

Przyszła mama dotyka swojego brzucha w ciąży

Przepis na zdrowie, czyli dieta kobiety w czasie ciąży

Zdrowa, zbilansowana i urozmaicona dieta jest jednym z podstawowych czynników zapewniających prawidłowy przebieg ciąży. Odpowiednie żywienie pomoże utrzymać kobiecie dobrą formę i samopoczucie.

Ciężarne kobiety relaksują się podczas ćwiczeń fizycznych

Ruch to zdrowie, czyli pozytywny wpływ aktywności fizycznej w czasie ciąży

Rozpoczęcie aktywności fizycznej bądź jej kontynuacja w czasie ciąży, obok prawidłowej diety i regularnych wizyt u lekarza, jest istotnym elementem wpływającym na prawidłowy przebieg ciąży, jak również porodu i okresu poporodowego.

Mama karmi piersią niemowlę

Wygodne i naturalne pozycje karmienia piersią

Do każdej mamy należy decyzja co do sposobu karmienia swojego dziecka. Wybierz optymalną dla siebie pozycję karmienia.

Przyszła mama przygotowuje ubrania dla niemowlęcia

Wyprawka do szpitala

Sprawdź co najlepiej zapakować do wyprawki do szpitala.

Image
: Opakowanie i maść Bepanthen Baby: Codzienna pielęgnacja i ochrona przed odparzeniami pieluszkowymi

Bepanthen Baby

Codzienna pielęgnacja i ochrona przed odparzeniami pieluszkowymi

Wspieranie naturalnych procesów regeneracyjnych przed odparzeniami pieluszkowymi

Dostępny w opakowaniach 30g. i 100g.