Rubbing cream onto eczema sufferer's hand

Atopowe zapalenie skóry: Jak je leczyć?

Atopowe zapalenie skóry: Jak je leczyć?

Nawracająca suchość i swędzenie to jedne z typowych objawów Atopowego Zapalenia Skóry1. AZS to choroba cywilizacyjna coraz częściej rozpoznawana u dzieci2. Przyczyny jej występowania nadal nie są do końca poznane. Z tego względu jej leczenie głównie skupia się na łagodzeniu objawów3. Jak to skutecznie robić?

Nawilżanie skóry

Suchość skóry i jej swędzenie to objaw, na który najczęściej skarżą się chorzy. Dlatego tak istotne jest jej właściwe nawilżanie. Kiedy skóra jest przesuszona, dużo łatwiej ją podrażnić. Na pielęgnację skóry powinno się zwracać szczególną uwagę w zimowych miesiącach i suchych miesiącach.

Osoby cierpiące na AZS powinny unikać długich i gorących kąpieli. Woda powinna być letnia, a pobyt w wannie nie powinien trwać dłużej niż 30 minut4. Dodanie do kąpieli niewielkiej porcji oliwy z oliwek wyciskanej na zimno działa kojąco na skórę5. Jeszcze korzystniejszy będzie prysznic.

Ważny jest także sposób wycierania ciała po umyciu. Energiczne ocieranie się ręcznikiem dodatkowo podrażnia skórę. Zamiast tego należy delikatnie przykładać go do ciała. Po każdej kąpieli powinno się nawilżyć skórę. Można ją smarować nawet wtedy, gdy jest lekko wilgotna. Częste i systematyczne stosowanie kremów i maści do skóry atopowej szybko łagodzi dolegliwości i powoduje, że ich nawrót nie następuje tak szybko6.

Leczenie miejscowe

W leczeniu atopowego zapalenia skóry często stosuje się maści steroidowe, szczególnie w ostrym rzucie choroby. Ich stosowanie przynosi szybką poprawę i ulgę, jednak powoduje, że objawy po pewnym czasie wracają. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie stosować się do dawkowania maści steroidowych przepisanych przez lekarza7 i do kuracji włączyć również kremy, które pomagają odbudować naturalną barierę skóry.

Leczenie maściami można wzmocnić terapią lekami doustnymi, glikokortykosteroidami (GKS), które również łagodzą uczucie swędzenia i przynoszą ulgę. Jednak ich stosowanie wiążę się często ze skutkami ubocznymi i są zarezerwowane dla najcięższych przypadków AZS.8.

Farmakoterapia ogólna

Leki antyhistaminowe pomagają w objawowym leczeniu atopowego zapalenia skóry. Łagodzą dokuczliwy świąd, na który najczęściej skarżą się chorzy. Leki te blokują odpowiedni receptor w skórze i tym samym znoszą uczucie swędzenia wywołane histaminą.

Jednak histamina jest tylko jednym z czynników wywołujących świąd, dlatego leki te nie są aż tak skuteczne u wszystkich cierpiących na AZS9.

Fototerapia

Naświetlanie promieniowaniem UVA lub UVB jest skuteczną i wygodną dla pacjenta metodą leczenia. Szybko eliminuje świąd i powoduje remisję zmian skórnych, jednak nadal jest to terapia mało dostępna. Najczęściej stosuje się ją razem z GKS (glikokortykosteroidami), doustnymi lekami hamującymi proces zapalny10. Światłolecznictwo, mimo że jest korzystną metodą leczenia schorzenia, wymaga dalszych badań i bardziej precyzyjnej aparatury11. Terapia powinna być wykonywana jedynie przez przygotowanych do niej dermatologów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i klimatyzowanym gabinetem12.

Psychoterapia

Przy leczeniu atopowego zapalenia skóry zwraca się również uwagę na aspekt psychoterapii. Ciągłe zmagania chorych z uporczywym swędzeniem i widocznymi zmianami skórnymi powodują dyskomfort i mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych. Dlatego w leczeniu ostrych przejawów choroby zaleca się współpracę pacjenta z psychologiem13.

1 Agata Woldan-Tambor, Jolanta B. Zawilska, „Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku”, str. 804 - 805

2 Zespół Fundacji Alabaster, „Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Praktyczny przewodnik”, str.4

3 Agata Woldan-Tambor, Jolanta B. Zawilska, „Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku”, str. 805

4 Prof. dr hab. med. Piotr Kuna, „Postępowanie lecznicze w atopowym zapaleniu skóry”, str. 5 - 6

5 Barbara Bartoszek, „Atopowe zapalenie skóry (AZS) jako choroba psychosomatyczna: Analiza badań”, s. 71

6 Prof. dr hab. med. Piotr Kuna, „Postępowanie lecznicze w atopowym zapaleniu skóry”, str. 5 - 6

7 Barbara Bartoszek, „Atopowe zapalenie skóry (AZS) jako choroba psychosomatyczna: Analiza badań”, s. 71

8 Lek. med. Wojciech Jakowicki, „Rozpoznawanie i leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci i dorosłych”, str. 4

9 Prof. dr hab. med. Piotr Kuna, „Postępowanie lecznicze w atopowym zapaleniu skóry”, str. 6

10 Lek. med. Wojciech Jakowicki, „Rozpoznawanie i leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci i dorosłych”, str. 4

11 Tamże

12 Prof. dr hab. med. Piotr Kuna, „Postępowanie lecznicze w atopowym zapaleniu skóry”, str. 8

13 Barbara Bartoszek, „Atopowe zapalenie skóry (AZS) jako choroba psychosomatyczna: Analiza badań”, s. 71